Napriek Lipšicovej snahe poskytnúť prvú pomoc a rýchlemu príchodu záchranky sa fatálnemu osudu dôchodcu nepodarilo zabrániť. Na miesto nehody prišiel okrem vyšetrovateľov aj policajný viceprezident. Čo tam robil a ako poslanec vysvetľuje zrážku?
Na Lipšicovom aute zostalo po havárii riadne zdemolované čelné sklo a mierne zdeformovaný predok. Na mieste nočnej zrážky sa aj niekoľko hodín po incidentne prechádzal viditeľne otrasený Lipšic. „Vracal som sa domov z obchodu o ôsmej večer. Nešiel som príliš rýchlo, predpokladám, že okolo päťdesiatky, a všimol som si toho staršieho pána až tesne pred zrážkou,“ začína spomínať na tragické momenty poslanec. Lipšic tvrdí, že nepoužíval počas jazdy mobilný telefón. Podľa zdroja Nového Času šiel rýchlosťou 54 km/hod. Chodec, ktorého zrazil, bol podľa neho oblečený v tmavom oblečení bez reflexných prvkov a vychádzal z miestnej vinárne.
„Okamžite som zastal, hneď som k nemu pribehol. Bol pri vedomí, mal otvorené oči, hmatateľný pulz, ale nekomunikoval,“ opisuje posledné momenty života Emila s tým, že spolu s ďalšími dvoma okoloidúcimi sa snažil poskytnúť prvú pomoc. Záchranka prišla o niekoľko minút, ale nešťastnému koncu sa už nepodarilo zabrániť. Podľa Emilovho kamaráta Jozefa Takáča trávili posledné minúty v krčme len pár metrov od nehody. Emil však podľa neho veľa nepil. „Zostali po ňom traja synovia. Jeho Róbert je známym hokejovým trénerom v Trenčíne,“ dodal.
Ihneď po havárii dorazila polícia aj súdny znalec, ktorí začali s vyšetrovaním. Okrem iného spravili aj fotodokumentáciu a s použitím Lipšicovho auta a figurantov zisťovali, či mohol politik človeka spozorovať a zrážke predísť. „Na zistenie alkoholu u chodca bol nariadený odber krvi. Požitie alkoholických nápojov bolo vykonanou dychovou skúškou u vodiča na mieste vylúčené,“ skonštatovala Lucia Miháliková z Krajského policajného riaditeľstva s tým, že začali trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.
Netradičná návšteva papaláša
Medzi prvými bol na mieste nehody aj policajný viceprezident Jaroslav Malík. „Dostavil sa na miesto uvedenej dopravnej nehody na základe telefonického vyrozumenia ústredným operačným strediskom,“ dozvedeli sme sa z prezídia. Najvyšší funkcionári, čiže policajní papaláši, sa podľa hovorcu prezídia zúčastňujú niektorých dopravných nehôd, ale aj leteckých nešťastí osobne vtedy, ak ide o veľkú skupinu ľudí, prípadne nehodu ústavného činiteľa. Lipšic tvrdí, že nevie, prečo Malík prišiel: „Keď sa mi predstavil, tak mi povedal, že v blízkosti býva.“
Politikovi zatiaľ nezadržali ani vodičák. „Je to veľká tragédia. Nikdy som nemal drobné nehody okrem nejakých škrabancov, je to zlomok sekundy, a je mi to veľmi ľúto,“ povedal Novému Času krátko po nehode. Rodine zosnulého chce poskytnúť pomoc. O tom, či sa vzdá mandátu poslanca, zatiaľ neuvažuje. „V tomto okamihu je pre mňa absolútnou prioritou pomôcť pozostalým po zosnulom pánovi a spolupracovať s vyšetrovateľmi,“ dodal. V prípade dokázania viny hrozia Lipšicovi tri roky za mrežami.
Ako došlo k nehode:
1. Lipšic šoféruje z obchodného centra smerom do mesta.
2. cez cestu na križovatke prechádza dôchodca Emil, ktorý sa vracia domov z krčmy.
3. politik si ho nestihne všimnúť a v blízkosti priechodu pre chodcov ho zrazí.
4. auto zastavuje pár metrov za priechodom a Lipšic poskytuje prvú pomoc do príchodu záchranárov.
Aké faktory sa zohľadňujú?
Jozef Dráhovský, dopravný analytik
Čo môže hrať v prospech Lipšica?
- ak sa potvrdí, že zosnulý bol pod vplyvom alkoholu, čo mohlo ovplyvniť jeho správanie
- vodič nepožil pred jazdou alkohol
- ak sa potvrdí, že chodec nešiel po priechode
- venoval sa riadeniu, netelefonoval
- ak sa dokáže, že na križovatke je zlá viditeľnosť pre stromy, stĺpy, lampy
Čo mu môže zlomiť väz?
- vyššia rýchlosť ako 50 km/h
- dobrý stav vozovky a vozidla
- ak chodca zrazil priamo na priechode
- ak počasie nebolo nepriaznivé