Michalovská nemocnica hlási plný stav, a tak ďalších pacientov budú musieť prevážať aj do Košíc či Prešova. Hygienici už zakázali hromadné podujatia a nariadili očkovanie detí.
Infektologické oddelenie je naplnené do poslednej postele. „Momentálne máme hospitalizovaných vyše 40 pacientov. Ďalších budeme musieť prevážať do nemocníc v Košiciach alebo v Prešove,“ hovorí Štefan Zamba, primár infektologického oddelenia michalovskej nemocnice. „V súčasnosti ide o dospelých ľudí vo veku 20 až 50 rokov z väčšinovej populácie. Pochádzajú z Michalovského, Sobranského, ale aj Trebišovského okresu,“ prezradil primár. Od začiatku leta tu vyliečili vyše 300 pacientov so žltačkou.
Hygienici tvrdia, že ohnisko nákazy vzniklo v sobranskej rómskej osade, kde zistili hrubé znečistenie a problém s kanalizáciou. Hepatitída typu A má inkubačnú lehotu až 50 dní. Choroba môže hlavne u detí prebiehať v skrytej forme a zákerne sa ďalej šíriť. „V Sobranciach sme nariadili očkovanie proti žltačke typu A u všetkých detí vo veku 1 až 15 rokov,“ vysvetľuje regionálna hygienička Janka Stašková. Nakázaná bola tiež zvýšená hygiena a dezinfekcia v školách a v obchodnej sieti. Zakázali hromadné podujatia. Pre žltačku sa nekonali hudobný festival v Gitarovom múzeu, Sobranský jarmok či Deň otvorených dverí v kasárňach.
Ako sa chrániť pred žltačkou
- Udržiavať čistotu rúk.
- Počas pohybu na verejných priestranstvách nedávať ruky ani iné predmety do úst.
- Zvýšiť hygienu pri manipulácii s potravinami a po použití toalety.
- Nekupovať voľne vyložené pečivo a zeleninu, dať prednosť hygienicky baleným potravinám.
- Vyvarovať sa rizikovým podujatiam s vysokou koncentráciou ľudí.
- Dať sa zaočkovať proti žltačke typu A.
- Pri najmenšom príznaku choroby vyhľadať lekára skôr, než napadne pečeň.