"A tiež, či bolo v tejto súvislosti odliatie asi 400 miliónov eur zo slovenského zdravotníctva v súlade so zákonom a či nejde o nedovolenú štátnu pomoc," povedal na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Tvrdí, že vtedajšia zdravotná poisťovňa Apollo, ktorá kúpila Dôveru, precenila po zlúčení kmeň jej poistencov. Ten sa nesmie podľa zákona prevádzať za financie. "Ocenila ho na približne 400 miliónov eur, táto suma bola akcionárom Dôvery postupne vyplatená ako zisk do daňových rajov. A keďže v Dôvere takéto peniaze neboli, musela si na výplatu zisku vziať úver," povedal Visolajský. Spomínaná zdravotná poisťovňa má podľa Visolajského splácať úver aj s úrokmi zo zdravotného poistenia jej klientov, čo sa lekárskym odborárom nepáči.
LOZ dávalo podnet na EK aj pred rokom. Nepozdáva sa im pôsobenie finančnej skupiny Penta v slovenskom zdravotníctve. Chcú, aby preverila jej krížové vlastníctvo zdravotnej poisťovne Dôvera a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Do portfólia Penty spadajú okrem poisťovne aj viaceré nemocnice, polikliniky, laboratóriá či lekárne. Odborári upozorňujú, že by tak mohla zneužívať svoje postavanie na trhu. Penta označila tvrdenia o možnom zneužívaní postavenia na trhu za ničím nepodložené a nepravdivé.
Lekárski odborári teraz zisťujú, v akom štádiu riešenia podnet je. Vyzvali slovenských europoslancov, aby to prezistili.