Pre schválenie nariadenia poslancami Starého Mesta, na základe ktorého by musela väčšina krčiem či reštaurácií zavrieť už o 22. hodine, sa hlavné mesto stalo centrom posmechu aj v zahraničí. Starosta mestskej časti Radoslav Števčík VZN najskôr obhajoval. Nakoniec však po tlaku verejnosti oznámil, že to nepodpíše. Paradoxné je, že aj napriek tomu krčmy o desiatej zatvárať budú musieť a centrum našej metropoly sa dostalo do patovej situácie.
Staromestskí poslanci v utorok schválili VZN podľa ktorého väčšina krčiem mala zatvárať o 22. hodine, no po splnení troch podmienok mohli prevádzkari potiahnuť až do polnoci či do jednej ráno cez víkend. Starosta Števčík najskôr na sociálnej sieti krok poslancov schvaľoval. „Oproti doterajšiemu právnemu stavu poslanci predĺžili otváracie hodiny gastronomických prevádzok v centre Bratislavy z 22. hod. na 24. hod, resp. na 1. hod v piatok a v sobotu,“ vysvetľoval Števčík s tým, že poslancom najbližšie navrhne zmeny. V stredu popoludní však zvolal mimoriadny brífing, kde oznámil, že uznesenie poslancov nepodpíše. Argumentoval tým, že niektoré body sú v rozpore so zákonom či nad rámec kompetencií samosprávy. Poslancov požiada, aby prerokovali nové pravidlá.
Tak či tak majú smolu
Smutným faktom zostáva, že podniky v srdci Bratislavy budú môcť byť otvorené len do 22. hodiny. Od júna 2016 podľa samosprávy na základe rozsudku Najvyššieho súdu prestala platiť osobitná prevádzková doba, ktorá umožňovala dlhšiu zábavu. Na to však majú niektorí poslanci, ktorí sú aj právnikmi, iný názor. „Súd zrušil ustanovenia starého VZN, ktoré umožňovali predĺžiť prevádzkovú dobu na základe povolenia nad rámec 22. hodiny. Moja intepretácia je taká, že samotným zrušením VZN nedošlo k zániku individuálnych povolení,“ vysvetľuje poslanec Ondrej Dostál. Števčík však trvá na tom, že ak bude mať niekto otvorené dlhšie ako do 22. hodiny, riskuje pokutu.
Povolenia stále platia
- Marek Benedik, právnik
Platí to, že povolenia na osobitnú prevádzkovú dobu sú formálne platné a záväzné, dovtedy sa teda prevádzky môžu nimi spravovať. Staré Mesto by ich však malo zrušiť vzhľadom na nález Ústavného súdu SR, ktorým sa zrušilo ustanovenie VZN. Až potom, aky by boli povolenia zrušené, by prevádzky legitímne dostali pokutu.
Prevádzkári: Bolo by to zničujúce
Branislav Filipovič, Cafe Verne, Bratislava
Momentálny stav pre nás nie je vyhovujúci. Mať otvorené do 22.00 hod je zničujúce, neviem, ako budeme fungovať. Boli by sme radi, keby bola diskusia s poslancami, starostom aj vicestarostom. Myslím si, že každý teraz bude mať otvorené podľa seba aj za cenu pokuty.
Odborník: Nočné bary vytvárajú kolorit mesta
- Ľubomír Drahovský, analytik obchodu a trhu
Každé mesto má svoj kolorit a svojho ducha. Aj nočná prevádzka dodáva atmosféru starej časti mesta. Viem, že to vzniklo na podnet majiteľov bytov, ktorí tam žijú. Ale tí ľudia sa musia prispôsobiť životu a atmosfére, ktorá tam je. Reštaurácie a kaviarne platia dane a mestská časť by mala preto cez mestskú políciu zabezpečovať, aby v tej časti vzhľadom na prevádzky bol poriadok a nebol veľký hluk. Robí sa to všade vo svete.
Úpravy aj v Košiciach
Poslanci košického Starého Mesta nedávno prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje otváraciu dobu prevádzok od 8. do 22. hod. Pokiaľ však prevádzkari preukázateľne zabezpečia priestory proti vibráciám a hluku, môžu mať od pondelka do nedele otvorené až do 2. hod. nasledujúceho dňa. Terasy však musia zavrieť tak či tak o 22. Podľa hovorkyne mesta Lindy Šnajdárovej Košický magistrát z takéhoto rozhodnutia staromestských poslancov nie je nadšený.
Ako to funguje v Európe?
Praha: Regulujú len reštauračné predzáhradky, ktoré zatvárajú po 22. hodine. Prevádzkovú dobu v interiéri si určujú prevádzky sami.
Budapešť: Otváracie hodiny nemajú regulované, väčšina podnikov v centre zatvára cez týždeň o 23. hod., cez víkend sú otvorené aj do 3. - 4. hod. ráno.
Viedeň: Samospráva nereguluje otváracie hodiny podnikov. Exteriérové sedenie je len do 22. hod. Kontroly má na starosti živnostenský úrad.
Londýn: Debatuje sa o fixne stanovenej dobe prevádzky, väčšina zábavných podnikov požaduje 24-hodinovú licenciu. Barov zatvárajú zväčša okolo 23. hod. Kluby sú cez víkend otvorené aj do 3. hod. a 5. hod.
Berlín: Bary a kluby v centre majú otvorené aj do 6. hod. ráno