Najlepšie sú podľa našich odborníkov tie slovenské, ktoré pestuje už iba niekoľko farmárov na južnom Slovensku. Zemiaky zo Spiša a Liptova sa pestujú len na sadenie, aj preto budú tohtoročné slovenské zemiaky drahšie a môže sa stať, že nemecké či francúzske kúpite lacnejšie. Nový Čas porovnal ceny zemiakov v rôznych častiach Slovenska.
S pribúdajúcimi chladnejšímí dňami prichádza čas aj pre tradičnú pochutinu - zemiaky. Ktoré sú najlepšie? Podpredseda Zemiakarského zväzu a šéf liptovskej sekcie zemiakarov Branislav Durný, si myslí, že na prvom mieste sú tie slovenské: „Sú jednoznačne najlepšie, ale už ich je málo. Na Liptove a na Spiši sa pestujú len sadbové zemiaky. Konzumné zemiaky pestujú už len farmári na južnom Slovensku.“
Ktoré sú najchutnejšie?
Durný predpokladá, že obchodníci budú aj tento rok predávať nemecké, holandské či dokonca francúzske zemiaky. „Keďže konzumné zemiaky pestujeme len na južnom Slovensku, je ich už málo, a preto ich budeme dovážať,“ pripomína Durný. Podľa Mariána Tokára z poľnohospodárskeho ústavu v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa v Európe očakáva vyššia úroda. Preto je predpoklad, že ceny budú o niečo nižšie. Podľa šéfa zemiakarskej únie Wiliama Bezáka je tiež rozdiel, či si kupujeme zemiaky v júli alebo v decembri - v zime sú drahšie. Rozdiel je aj v tom, či si vyberieme zemiaky triedy A alebo triedy C.
Pri kvalite sú rozhodujúce aj chuť odrody či lokalita pestovania. „Spravidla zemiaky dopestované vo vyšších a na výrobu horších pestovateľských oblastiach sú chutnejšie, obsahujú optimálnejší pomer obsahových látok,“ vysvetľuje Marián Tokár z poľnohospodárskeho ústavu.
Najrýchlejší zemiakový recept: placky
Postup: Očistené zemiaky postrúhame a pridáme vajíčko, soľ, majoránu, korenie a papriku. Očistíme si cesnak, 2 strúčiky pretlačíme a 2 nakrájame na drobno. Nakoniec pridáme múku, ak zemiaky pustia veľa vody, radšej ju odstránime ako by sme mali pridávať múku. Všetko zmiešame a ochutnáme. Na rozohriatom oleji urobíme z cesta placku a z oboch strán opečieme.
Potrebujeme: 4 ks zemiakov, 1 vajce, 1 PL majoránu, 4 strúčiky cesnaku, mleté čierne korenie, soľ, mletú červenú papriku, 2 PL hladkej múky, olej
Delenie zemiakov na varné typy :
Varný typ A: zemiaky pevné, lojovité, jemnej až stredne jemnej štruktúry, nerozváravé, veľmi slabo až slabo múčnaté, priemerne vlhké, vhodné na prípravu šalátov alebo ako samostatná príloha k jedlu
Varný typ B: zemiaky polopevné, polomúčnaté, jemnej až hrubšej štruktúry, primerane vlhké až suchšie, vhodné ako samostatná príloha k jedlu
Varný typ C: zemiaky múčnaté, stredne rozváravé, polohrubej štruktúry, stredne vlhké až suché, vhodné ako príloha jedla alebo ako surovina na výrobu výrobkov zo zemiakov, ako kaša, zemiakové cesto a pod.
Varný typ D: zemiaky veľmi múčnaté, veľmi rozváravé, hrubej štruktúry, vhodné len ako surovina na výrobu výrobkov zo zemiakov, ako sú kaša, zemiakové cesto a pod.
Vyskúšať môžete aj zemiakové košíčky...