Niektorí to vnímajú ako veľké gesto, iní považujú jeho odchod z politiky za zbytočný. Faktom však ostáva, že poslanec OĽaNO-NOVA nie je prvým slovenským politikom, ktorý sa svojho mandátu či funkcie vzdal dobrovoľne. Pozrite si najznámejšie odchody štátnikov z politickej scény. Ich dôvody sa poriadne líšia!
Hlasovala za poslaneckú kolegyňu
Iveta Radičová, exposlankyňa NR SR
Mandátu sa vzdala v apríli 2009
Po ľudskom zlyhaní pri zahlasovaní za poslankyňu Tatianu Rosovú sa pred siedmimi rokmi vzdala poslaneckého mandátu aj Iveta Radičová. Takýto krok bol podľa nej samotnej jediným spôsobom, aby mala v politike ešte nejakú budúcnosť. O rok a pol neskôr sa stala predsedníčkou vlády a vystriedala vo funkcii Roberta Fica. Dlho jej vláda však nevydržala pre neustále nezhody pravice.
Za obžalobu týrania exmanželky aj dcéry
Vladimír Jánoš, exposlanec NR SR
Mandátu sa vzdal v marci 2015
Exposlanec NR SR Vladimír Jánoš stále čelí obžalobe zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Podľa prokuratúry mal od roku 2003 do februára 2015 týrať svoju bývalú manželku a maloletú dcéru. Ak ho súd uzná vinným, hrozí mu 7 až 15 rokov basy. Po prevalení kauzy sa rozhodol vzdať svojho poslaneckého mandátu. Okrem neho zložil aj svoju funkciu okresného šéfa Smeru v Prievidzi, členom strany však ostal naďalej. Tvrdil, že sa cíti byť nevinný, ale potrebuje si vytvoriť priestor na očistenie svojho mena a koná aj v záujme svojej j dcéry. Jánoš teraz nezastáva žiadnu funkciu.
Odstavil ho škandál s piešťanským CT
Pavol Paška, expredseda NR SR
Z funkcie odišiel v novembri 2014
Bývalý predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) odôvodnil svoje rozhodnutie odísť z funkcie aj parlamentu neprimeraným tlakom ulice. Po kauze kúpy predraženého CT prístroja v Piešťanskej nemocnici sa totiž proti Pavlovi Paškovi organizovali protesty stoviek ľudí pred budovou v Košiciach, kde býva. Funkcie aj poslaneckého mandátu sa podľa jeho slov vzdal preto, lebo nechcel ďalšie útoky na svoju rodinu. Ostal plateným funkcionárom Smeru ako podpredseda a ideológ strany.
Odišiel, aby sa stal premiérom
Radoslav Procházka, poslanec NR SR
Mandátu sa vzdal v júni 2014
Procházka sa do parlamentu v roku 2012 dostal cez stranu KDH, odkiaľ o rok odišiel. Potom v roku 2014 kandidoval na prezidenta a po voľbách si založil vlastnú stranu Sieť. Z parlamentu odišiel, lebo sa chcel naplno venovať budovaniu vlastnej značky, a po voľbách v roku 2016 sa videl ako premiér. Nevyšlo. Stal sa iba radovým poslancom a prišiel aj o stranu. Teraz kandiduje za európskeho sudcu v Luxemburgu, kde by mohol zarábať 20-tisíc eur mesačne.
Náhly odchod z politiky
Ján Počiatek, exposlanec NR SR
Mandátu sa vzdal v marci 2016
Aj bývalý minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) sa vzdal poslaneckého mandátu. Po marcových parlamentných voľbách si prevzal dekrét o zvolení, aj zložil poslanecký sľub, avšak potom sa náhle vzdal svojho mandátu. Tento krok vraj dlhodobo plánoval, no politické kruhy tým veľmi prekvapil. Okolo jeho zmiznutia z politiky kolujú mnohé špekulácie. Z verejného života sa stiahol a nezastáva žiadnu funkciu.