Teplého miestečka sa vzdal na štvrtý deň od fatálnej havárie v centre Bratislavy. Sám Lipšic tvrdí, že sa na definitívny verdikt odhodlal na základe vlastných pocitov. Nový Čas však zistil, že v procese rozhodovania zohrali úlohu minimálne dvaja jeho blízki ľudia na tajnom stretnutí v bare deň po nehode.
„Nevedel by som vykonávať politický mandát naplno. Vážim si podporu desiatok tisíc ľudí, ktorú som dostal vo voľbách, ale tak to jednoducho cítim,“ vysvetlil dôvody svojho konca v parlamente Lipšic. Tvrdí, že vo verejnom živote chce zostať aj naďalej a bude fungovať ako advokát. O svojej politickej budúcnosti zatiaľ špekulovať nechcel. „Je niekoľko dní po nehode, snažil som sa povedať, čím som prešiel. Som v politike už dlho a kto si robí akékoľvek prognózy na roky dopredu, tak to je nezmyselné,“ skonštatoval Lipšic.
Priznal, že s jeho rozhodnutím nebola stotožnená väčšina poslaneckých kolegov, no jeho pocity boli iné. Na otázku, kedy sa na definitívny verdikt odhodlal, odpovedal jasne. „Potom, ako som odišiel z miesta nehody, okolo polnoci, tak som svojej manželke povedal, že aké rozhodnutie chcem asi urobiť,“ priznal Lipšic. Deň po nehode ešte zastieral, keď otázky o svojom zotrvaní v politike stáčal na iné priority - pomoc pozostalým a spoluprácu s políciou. „Všetko ostatné bude na programe dňa niekedy inokedy. Viete, že nerobím zbrklé rozhodnutia,“ vysvetľoval politik v utorok pár hodín pred tým, než sa v bare stretol so svojimi kolegami.
Tajná schôdzka
Nový Čas prichytil skormúteného Lipšica noc po nehode v kaviarni neďaleko jeho bytu, kde bol so svojím bývalým poradcom a súčasným poslancom hnutia Sme rodina Milanom Krajniakom. Zhovárali sa aj o pondelkovej tragédii. „Bol to vyložene súkromný rozhovor - skôr ľudský ako vecný. Po prvej tlačovke som Danielovi povedal, že bolo správne to, že si nechal pár dní na rozmyslenie,“ opisuje Krajniak. Myslí si, že Lipšic sa rozhodol už v pondelok tesne po tragickej udalosti a v názore ho veľmi neovplyvnil. „Keď sa ma v stredu večer, keď už bolo jasné, aký krok ide urobiť, opýtal čo si myslím, tak som mu povedal, že som si ho vždy vážil, ale toto jeho rozhodnutie ma v tom ešte viac utvrdilo,“ dodal Krajniak.
V bare sa okrem nich nachádzal aj poslanec z Lipšicovej strany Gábor Grendel, ktorý bol s ním aj pár minút po pondelkovej zrážke. „Naznačil mi to už na mieste a jediné, čo som mu poradil, bolo, aby si zobral pár dní na rozmyslenie. Je to jeho slobodné a osobné rozhodnutie, za ktoré si zaslúži rešpekt,“ vyjadril sa pre Nový Čas.
Dvere do politiky sa mu ešte nezabuchli
Tomáš Koziak, politológ
- To, či sa Daniel Lipšic do politiky vráti alebo nie, závisí od neho. Do parlamentných volieb ostávajú ešte tri roky. Samozrejme, viac ukážu aj výsledky vyšetrovania. Ak by sa ukázalo, že jeho vina bola minimálna, v politike by mohol pokračovať aj vo vyššej funkcii ako len poslanec parlamentu. Ak by sa ukázalo, že spáchal trestný čin, jeho budúca kariéra by bola komplikovaná.
Urobil veľké gesto
Eduard Chmelár, politický analytik
- Myslím si, že to je ukážkové rozhodnutie. Je to jediná cesta, ako zlepšiť nielen našu politickú kultúru, ale aj celkovú úroveň politiky. Keď majú politici vysoké nároky a kritizujú korupciu, musia pri tom vychádzať z toho, že zákon platí pre každého. Práve teraz by som očakával od všetkých moralistov v Smere, ktorí obviňovali Lipšica, div že nie je zločinec, aby s rovnakou vášňou požadovali odstúpenie mninistra Kaliňáka.
Kariéra Daniela Lipšica
1991
- vstupuje do politiky ako predseda Občiansko-demokratickej mládeže
1998
- začína pracovať na ministerstve spravodlivosti pod Čarnogurským (KDH)
2002
- Prvý krát zvolený za poslanca NR SR, ale ako 29-ročný sa stáva ministrom
spravodlivosti
2006
- nesúhlasí s vedením KDH, ktoré po júnových voľbách laškovalo so Smerom o vytvorení spoločnej vlády, v strane však zostal ako poslanec
2010
- vo vláde Ivety Radičovej sa stáva ministrom vnútra a v kauze Gorila vystupuje
proti oligarchom
2012
- po neúspešných voľbách a rozkole v strane odchádza z KDH a zakladá Novú väčšinu (NOVA)
Reakcie poslancov
Miroslav Beblavý, nezávislý poslanec
- Daniel Lipšic je veľký formát. Vzdáva sa poslaneckého mandátu, pretože podľa vlastných súčasných okolností by ho nevedel vykonávať Riadi sa teda záujmom občanov. v niektorých veciach nezhodli, v parlamente veľmi chýbať. Pre svoju kombináciu a odvahy.
Igor Matovič, OĽaNO
- Toto rozhodnutie Daniela Lipšica dokázalo, že aj politik dokáže človekom.
Je mi ľúto, že sa tak ale ľudsky ho chápem. Pevne zostane nejakým spôsobom to veľmi silné ľudské gesto, tomu, že nikto nevie, ako dopadne vyšetrovanie,
tak urobil niečo, čo neočakávali ani jeho vlastní voliči.
Erik Tomáš, Smer
- Je to logický krok vzhľadom na to, že v minulosti postupoval ako minister spravodlivosti proti osobám, ktorým sa stalo niečo podobné, žiadal pre ne
tvrdšie tresty.
Veronika Remišová, OĽaNO
- Kolega Daniel Lipšic mi bude v parlamente veľmi chýbať. Jeho rozhodnutie si nesmierne vážim. Zachoval sa ako chlap a ukázal, že je možná aj iná politická
kultúra ako tá, ktorú predvádza Smer a SNS, ktorých politici a ministri
sa snažia svoje oveľa vážnejšie prehrešky „vysedieť“ dúfajúc, že po čase sa na ne zabudne.
Ľubomír Galko, SaS
- Je to vec jeho svedomia a musíme to rešpektovať. Jeho krok by si mal všimnúť minister vnútra Robert Kaliňák a obyvateľ Bašternákovho bytu Robert Fico.
Martin Poliačik, SaS
- Daniel Lipšic bude v parlamente chýbať. Má môj rešpekt za rozhodnutia, obsah
i formu komunikácie, ktorú v tejto ťažkej situácii zvolil.
Viera Dubačová, OĽaNO
Veľmi sa ma to dotklo. Je to osobná tragédia, ktorú prežíva, a v mojich očiach mimoriadne ľudsky stúpol. Dano vždy hlásil čistú a ľudskú politiku a týmto sa k nej jednoznačne prihlásil. Je to aj odkaz pre ostatných politikov, že aj keď majú funkciu, žijú na najväčšom balkóne v Bratislave, tak nie všetko môžu mať pod kontrolou.
Béla Bugár, Most-Híd
Postavil sa k tomuto problému chlapsky a zároveň chránil vlastnú rodinu.
Boris Kollár, Sme rodina
- Je to osobné rozhodnutie pána poslanca. Ja ho rešpektujem a vážim si tento krok. Podľa mňa jeho odchod oslabí opozíciu.