Povrch osemkilometrového úseku bol totiž v rámci obnovy zarovnaný tak, že pripomína betónový chodník.
Ako v piatok ďalej informovala spravodajská stanica BBC, účelom stavebnej úpravy bolo zamedziť rozpadávaniu muriva tejto jedinečnej stavby, zapísanej na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Pri oprave však bol použitý piesok, vápno a betón. "Ide o skutočne nepeknú rekonštrukciu," priznal nemenovaný miestny činiteľ.
Hoci boli uvedené práce vykonané už v roku 2014, širšia verejnosť sa o nich dozvedela až v uplynulých dňoch po tom, ako sa na sociálnej sieti Weibo objavili fotografie zrekonštruovaného úseku, sprevádzané kritickými poznámkami tisícok užívateľov. Daný úsek múru sa nachádza v okrese Suej-čung pozdĺž hraníc s provinciou Che-pej.
Osobám, ktoré by sa dopustili úmyselného poškodenia múru, hrozí na základe čínskych zákonov až desaťročné väzenie. Napriek zákonnej ochrane sú opevnenia v mnohých odľahlých lokalitách vo veľmi zlom stave.
Na rozdiel od všeobecne rozšírených predstáv nie je Veľký čínsky múr jednou súvislou stavbou, ale systémom na seba nadväzujúcich obranných opevnení, ktoré sa nezriedka prekrývajú. Panovníci 13 čínskych dynastií ho budovali v priebehu takmer dvoch tisícročí.
Súčasnú podobu získal múr za vlády dynastie Ming (14.-17. storočie n.l.). Podľa nových meraní mohla jeho celková dĺžka dosahovať takmer 22.000 kilometrov.