Mesto totiž podľa zákona do konca tohto roka musí zabezpečiť byty takmer šiestim stovkám žiadateľov. Primátor Ivo Nesrovnal však varuje, že byty sa do termínu odovzdať nestihnú. Dôsledkom toho bude musieť mesto reštituentom z vlastného vrecka zacvakať zhruba 4 milióny eur ročne. Aký vplyv to môže mať na Bratislavčanov a čo zachráni tých, ktorí stále nemajú svoju strechu nad hlavou?
Takmer 30 rokov bojujú o svoje právo na bývanie a teraz im hrozí, že skončia na ulici! Magistrát musí zabezpečiť náhradné bývanie až 580 žiadateľom. Spolu s ich rodinami môže ísť zhruba o 1 200 ľudí. Keďže im do konca roka mesto kľúče od bytov odovzdať nestíha, bude za to musieť zaplatiť. „Hlavnému mestu vznikne povinnosť dorovnať majiteľom reštituovaných domov rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájmom, ktorý platia nájomcovia,“ skonštatoval primátor s tým, že tento rozdiel odhaduje ročne asi na štyri milióny eur.
Najhorší vplyv by to malo najmä na Bratislavčanov, ktorí by na to podľa Nesrovnala doplatili najmä zhoršenou kvalitou služieb. Tieto peniaze predstavujú totiž takmer polovicu disponibilných zdrojov mesta. Primátor tvrdí, že hrozba je naozaj reálna. Podľa Nesrovnala je zákon, ktorý ukladá mestu povinnosť postaviť byty, zlý, lebo nemá vlastný stavebný úrad. Rozhodnutia sú vecou mestských častí, kde sa obyvatelia proti výstavbe búria. Problémom jej aj nedostatok mestských pozemkov.
Kde chcú stavať
- Dúbravka, Pri kríži: 68 bytov (majú stavebné povolenie)
- Dúbravka, Na vrátkach: 116 bytov (v procese verejného obstarávania)
- Petržalka, Mamateyova, 75 bytov (v príprave)
- Petržalka, Haanova: 112 bytov (v príprave)
- Ružinov, Borodáčova: 5 bytov (v príprave)
- Devínska Nová Ves, Istrijská: 17 bytov (v príprave)
Kto má právo na náhradný byt?
Náhradný nájomný byt má dostať podľa zákona nájomca, ktorý v súčasnosti žije v byte pôvodného vlastníka, čiže reštituenta. Týmto reštituentom štát v minulosti byty zhabal a rozdal ich nájomcom. Pôvodní majitelia si však nárokujú na jeho úžívanie, terajší nájomcovia sa preto musia vysťahovať.
Peniaze na to sú
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja
- V prípade, ak Bratislava, na rozdiel od ostatných miest, nestihla splniť zákon, musí v zmysle zákona uhrádzať reštituentom rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným bývaním. MDVRR má na rok 2016 zabezpečený dostatok peňazí na vykrytie potrieb, ktoré vznikli v súvislosti s týmto zákonom, a rovnako to bude aj v budúcnosti, ak budú mestá žiadať peniaze na byty, ktoré pre týchto ľudí postavia alebo kúpia. Aktuálne sa nepripravuje novela tohto zákona.
Zástupca žiadateľov: Čakajte súdne spory
Podľa predsedu OZ Právo na bývanie Tadeusa Patleviča by riešením mohla byť okrem možnosti poskytnutia náhradného nájomného bytu aj možnosť adekvátnej finančnej náhrady, ktorá by sa vypočítavala z hodnoty opúšťaného bytu, nie toho prideleného. Od 1. januára podľa neho hrozí vyhrotenie konfliktov. „Očakávam 580 súdnych sporov, pretože pôvodní vlastníci si budú chcieť uplatniť svoje práva,“ uzavrel Patlevič.
Dúbravčania: Prídeme o zeleň!
Eva Čambalová (75)
- Všetci sme proti. Zoberie nám to zeleň, nebudeme mať kde parkovať. Toto nie je pre nich dobrá lokalita, väčšinou sú zvyknutí na centrum mest.
Christián Koiš (18)
- Nesúhlasím s takouto výstavbou. Hrávajú sa tam deti a je to aj ideálne miesto na venčenie. Nechceme prísť o zeleň, zaplnili by sa aj parkoviská.
Anna Pukšová (67)
- Určite nie som za to, aby sa v Dúbravke stavali ďalšie byty. Chodíme sem von s deťmi, je tu vtáctvo, takto by tu už nič nebolo.