Toto všetko by sa však nemohlo diať, keby sme sa neangažovali aj v šírení osvety a v propagácii združenia či už formou aktívnej účasti na výstavách mačiek, publikovaním článkov v periodikách, zúčastňovaním sa v reláciách v rádiách alebo organizovaním prvého mačacieho dňa.
Ako to celé začalo...
V prvopočiatkoch existencie nášho združenia sme si za hlavný cieľ dali prevádzku adopčnej databázy www.mackysos.sk a zamerali sme sa na šírenie osvety v prístupe verejnosti k mačkám, čo následne malo vyústiť do zmien v súčasnosti značne deformovanej legislatívy týkajúcej sa ochrany zvierat. Naša snaha smerovala aj k spolupráci s ostatnými ochranárskymi organizáciami, s ktorými by sme spoločne uverejňovali ponuky zvierat v núdzi, pomáhali a radili ľuďom, ktorí budú pomoc či radu potrebovať a prostredníctvom článkov a v spolupráci s verejne činnými osobami verejne riešili otázky mýtov a povier poškodzujúcich reputáciu mačiek.
Súčasnosť ....
Napriek mnohým nezdarom sme začali intenzívne hľadať ľudí – jednotlivcov, ktorí boli ochotní nám pomôcť a stali sa tzv. depozitármi – ľuďmi zabezpečujúcimi dočasné útočisko mačkám na adopciu. Začiatky boli ťažké, ale dnes po prekonaní prvotných ťažkostí máme takýchto depozitov po celom Slovensku už 17. Činnosť depozitov je však finančne náročná, pretože napriek tomu, že si základnú starostlivosť o mačky v opatere depozitári hradia z vlastných zdrojov, veterinárne náklady na preliečenie našich zverencov by boli pre nich z dlhodobého hľadiska už neúnosné. Dnes máme vo všetkých našich depozitoch počty mačiek, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny útulok a úspešnosť ich umiestňovania je vďaka obetavej činnosti depozitárov a úspešnosti našich internetových stránok až neuveriteľne vysoká. Keďže cez naše združenie prechádzajú najmä mačky s existenčnými a zdravotnými problémami, za zmienku určite stojí, že aj keď nás mrzí každá strata, za celú existenciu nášho združenia sme zaznamenali napriek veľkému množstvu kritických prípadov iba 8 úhynov, čo v pomere k úmrtnosti v populácii mačiek svedčí o vynikajúcom fungovaní našich depozitov a svedomitej veterinárnej starostlivosti.
Nároky kladené na naše združenie a našich depozitárov sú veľké, ale naše schopnosti majú svoje limity a vzhľadom na množstvo problémov s ochranou zvierat na Slovensku sa veľmi často dostávame do situácie, kedy, žiaľ, nedokážeme neustále pribúdajúce nové prípady kapacitne pokryť. Toto sa ale stretáva s nevôľou verejnosti a objavujú sa prípady kritiky, ktoré prístup nášho združenia označujú za neprofesionálny a pasívny, čoho príkladom je napr. aj nedávna diskusia na našich stránkach o našej slabej angažovanosti v riešení kontroverzných zákonov týkajúcich sa práv zvierat. Takéto hodnotiace vyjadrenia nás veľmi mrzia, pretože medzi naše ciele na jednej strane určite patrí aj snaha o zmenu legislatívy v oblasti ochrany zvierat, ale na strane druhej máme v súčasnosti k dispozícii veľmi málo ľudských zdrojov a aj tieto sú vyťažené na maximum riešením urgentných prípadov. Pri tejto príležitosti by som chcel spomenúť pár faktov o našom združení, ktoré, dúfam, pomôžu hodnotiť činnosť našich ľudí objektívnejšie:
1. OZ MačkySOS je združenie dobrovoľníkov, ktorí svoju činnosť vykonávajú vo svojom voľnom čase a za svoju činnosť, ktorú vykonávajú na vlastné náklady, nedostávajú žiadne finančné alebo iné odmeny.
2. OZ MačkySOS nie je komerčné združenie, nie je napojené na finančné toky štátnych ani samosprávnych rozpočtových kapitol, takže prakticky všetky finančné prostriedky združenia pochádzajú od dobrovoľných darcov a v roku 2006 prvý krát aj z 2% daňového príspevku.
3. OZ MačkySOS nakladanie s finančnými prostriedkami každý rok zverejňuje na svojich stránkach vo výročnej správe a detailnejšie informácie sú s prihliadnutím na ochranu osobných údajov darcov plne prístupné na požiadanie každému záujemcovi.
Z uvedeného je zrejmé, že nie je jednoduché venovať drahocenný čas už beztak vyťažených ľudí v našom združení na všetky naše ciele súčasne a s rovnakou intenzitou, obzvlášť keď musíme suplovať aj činnosti organizácií, ktoré sú financované aj z rozpočtov verejných financií a svoje ciele realizujú plateným personálom. V danej situácii, s daným množstvom ľudí a finančných prostriedkov sme teda nútení sa v našich ambíciách dočasne uskromniť a veriť, že dokážeme na svoju stranu získať viac dobrovoľníkov ochotných priložiť ruku k dielu.
Aká bude budúcnosť?
Propagácia nášho združenia a našej činnosti má dve stránky:
pozitívnu – umiestňujeme a pomáhame väčšiemu počtu mačiek ako sme si na začiatku mysleli, získali sme si dôveru mnohých ľudí, pôsobíme transparentne, pomáhame ľuďom, ktorí si prídu do diskusného fóra po radu a šírením osvety sa nám po malých krôčikoch darí zlepšovať vzťah ľudí k mačkám
negatívnu – sme na hranici s našimi ľudskými silami, prakticky nevieme čo je to voľný čas, naše osobné náklady súvisiace s činnosťou pre združenie stúpajú do výšin, s vyčerpaním sa stráca entuziazmus a prácu nám nezjednodušujú vysoké nároky a neprimerané očakávania zo strany verejnosti
Viem, že toto celé môže vyznieť ako plač a sťažovanie sa, ale realita je, žiaľ, taká, že súčasné tempo v súčasnej konfigurácii združenia je dlhodobo neúnosné a riešením tohto stavu môže byť buď utlmenie našich aktivít na únosnú mieru vyťaženosti našich ľudí, alebo nami preferovaná tzv. profesionalizácia združenia. Čo sa pod týmto termínom skrýva? Ide o vybudovanie kvalitnej karantény s profesionálne vedeným útulkom, so zamestnancami, ktorí by sa mohli činnostiam v združení venovať na plný úväzok za predpokladu pretrvávajúcej podpory dobrovoľníkov a zveľadenia siete depozitov. Realizácia tejto predstavy je však náročná na finančné prostriedky a i keď sme v tomto smere už podnikli viaceré kroky, či už hľadaním vhodných eurofondov, alebo stretnutiami s poslancami mestských zastupiteľstiev, zatiaľ sa nám riešenia nájsť nepodarilo. Preto, ak vám je činnosť nášho združenia blízka a situácia s ochranou zvierat na Slovensku vás nenecháva chladnými, pomôžte nám, prosím, v riešení tejto situácie. Ak disponujete kontaktmi na medzinárodné ochranárske združenia, príp. fondy, alebo viete o ľudoch, príp. spoločnostiach, ktoré by mohli podporiť takéto projekty, kontaktujte nás, prosím, na adrese
ozmackysos@mackysos.sk.
Na záver by som chcel poďakovať všetkým vám - spriazneným osobám a ľuďom dobrej vôle, ktorí ste sa na aktivitách OZ MačkySOS podieľali alebo ich podporovali, za to, že sme za necelé dva roky existencie nášho združenia spolu dokázali pomôcť nájsť svoj nový domov pre viac ako 540 mačiek, čo je v kontexte horeuvedeného skutočne obdivuhodný výsledok.
Ďakujem.
OZ MačkySOS
Od začiatku roku 2006 sme pomohli 245 mačkám nájsť svoj domov, no nie všetky umiestnené mačky nájdete v databáze na našich stránkach. Mnohokrát sa nám podarí umiestniť mačku, ktorá sa kvôli skvelej práci našich depozitárov ešte ani nestihla dostať do ponuky na našich stránkach.