Tento vzťah treba posilniť, myslí si staronový prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, ktorého do funkcie v piatok večer (23.9.) opätovne zvolili na štvorročné obdobie delegáti snemu SLK.
"Bude to pre mňa nosná téma," povedal v sobotu Kollár na tlačovej konferencii v Bratislave. Komora sa pod jeho vedením plánuje prísnejšie zamerať na morálku, etiku a odbornosť lekárov. Preto by sa jej predpisy, štatúty či normy mali podľa neho vzťahovať nielen na jej členov, ale i na ostatných lekárov. Ak ich niekto poruší smerom k pacientovi, vysvetliť by to mal podľa Kollára na kontrolnom výbore SLK. Bude mať snahu presadiť to. Komora chce tiež napomôcť pri optimalizácii siete. Lekárov je podľa Kollára v niektorých oblastiach veľa a niekde málo. Prezident SLK plánuje sprofesionalizovať orgány komory.
Kollár vníma aj výčitky na jeho osobu medzi členmi. Tvrdí, že za konštruktívnu kritiku je rád. Fakt, že opäť dostal dôveru, je pre neho dôležité. "Nikto nerobí bez chýb, možno som niekedy až veľmi chcel, a to bolo problémom," povedal. Uvažuje, že bude musieť prehodnotiť svoje priority.
Na post prezidenta SLK boli pôvodne nominovaní traja kandidáti. Volieb sa napokon zúčastnili len dvaja, a to Marian Kollár a Ján Černák. Tretí navrhnutý kandidát Karol Mičko sa počas svojho príhovoru vzdal kandidatúry. Kollár získal vo voľbe 45 hlasov, jeho protikandidát Černák 27 hlasov. Okrem voľby nového prezidenta boli na programe snemu aj voľby nových orgánov SLK.
"Veríme v konštruktívny dialóg so staronovým prezidentom," reagovala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková. Tiež si uvedomuje, že komunikáciu medzi lekárom a pacientom treba "výrazne zlepšiť". Vyriešiť by to podľa nej mohli otvorené diskusie AOPP a SLK "o individuálnych zlyhaniach lekárov, nielen odborných, ale i morálnych, a ich následnej nápravy". Organizácia by takisto ocenila diskusiu o zlepšovaní platnej legislatívy.
Sestry označili doterajšiu spoluprácu so SLK pod vedením Kollára za korektnú. K opätovnému novozvoleniu mu gratulujú. "Nie je ľahké postaviť sa v tejto náročnej dobe na čelo akejkoľvek organizácie, nehovoriac o tom, že je omnoho zložitejšie obhájiť pozíciu, pretože delegáti snemu hodnotia aj výsledky za predošlé obdobie. V ňom môže byť veľa úspechov, ale i nedokončená práca," povedala pre TASR Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Členstvo v SLK je dobrovoľné. Ide o samosprávnu stavovskú organizáciu združujúcu lekárov. Za cieľ si dáva chrániť práva a záujmy svojich členov, zabezpečuje sústavné vzdelávanie lekárov. Bezplatne má tiež sprostredkovať odborné, právne a ekonomické poradenstvo. SLK má takmer 14 000 členov, registrovaných lekárov na Slovensku je vyše 21.000.