Rakúsky kancelár Christian Kern to vyhlásil na záver summitu vo Viedni, ktorý bol venovaný utečeneckej kríze. Podľa Kernovho vyjadrenia, ktoré citovala agentúra DPA, je potrebné "opätovne získať kontrolu" nad vonkajšími hranicami, aby "sme to boli my, kto rozhoduje o tom, kto prichádza do Európy, a nie organizácie prevádzačov".
Šéf rakúskej vlády tiež informoval, že lídri 11 európskych krajín diskutovali vo Viedni o možnom rozšírení misie pohraničnej agentúry EÚ Frontex v danom regióne. Napriek uzatvoreniu hraníc na balkánskej trase v polovici februára totiž odvtedy prišlo na územie Nemecka ďalších 50 000 nelegálnych migrantov. Podľa Kerna lídri na summite hovorili aj o zrýchlení azylových konaní v Grécku, aby sa znížil počet migrantov, ktorí uviazli v tejto krajine, ako aj o uzavretí repatriačných dohôd s africkými štátmi, podobných marcovej dohode medzi EÚ a Tureckom. Európska komisia tiež naznačila možnosť, že v "dohľadnom čase" dôjde k uzavretiu takejto dohody s Afganistanom, citovala kancelára agentúra APA.
Rakúsko zdôrazňuje potrebu zabezpečiť ďalšie dohody o navracaní migrantov do krajín pôvodu vzhľadom na predpoklad, že príčiny migrácie z týchto častí sveta budú pretrvávať. Kern podľa APA vyjadril opatrný optimizmus, čo sa týka vznikajúceho "povedomia o probléme". Na stretnutí, usporiadanom z iniciatívy rakúskeho kancelára, sa zúčastnili aj predstavitelia Albánska, Bulharska, Grécka, Chorvátska, Macedónska, Maďarska, Nemecka, Rumunska, Slovinska a Srbska. Orgány EÚ reprezentovali predseda Európskej rady Donald Tusk a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo Viedni konštatovala pokrok v boji proti nelegálnej migrácii a vyhlásila, že cieľom musí byť tento jav "v najväčšej možnej miere zastaviť". Prisľúbila pritom ďalšiu pomoc Grécku a Taliansku, a to v podobe každomesačného prijímania niekoľkých stoviek migrantov z týchto krajín, uviedla DPA.