Deň, ktorý sa zapísal do dejín parašutizmu čiernymi písmenami, viacerí z nich pocítili na vlastnej koži. Sedeli na palubách lietadiel smrti, plní očakávaní a nádejí, že už o malú chvíľu spoločne skočia a nacvičia si zostavu Diamant, z ktorej vytvoria nový rekord. Nikto z nich ani v najhoršom sne neočakával, že stroje do seba narazia. Viacerým sa z havárie podarilo vyviaznuť, no ich siedmi kamaráti nemali toľké šťastie a ich životy navždy vyhasli. Ich pamiatku sa rozhodli pripomenúť si zopakovaním náročnej zostavy priamo na nebi.
V piatok napoludnie sa roztočili rotory vrtuľníka, do ktorého nastúpili odhodlaní parašutisti. Ich cieľ bol jasný - pozdraviť zosnulých kamarátov z miest, ktoré milovali najviac, a vytvoriť aj pre nich nový rekord.
Vlaňajší nácvik zoskoku sa totiž skončil obrovskou tragédiou. Po tom, ako sa vo vzduchu zrazili dve lietadlá, navždy odišli do parašutistického neba siedmi skvelí ľudia, ktorí boli súčasťou tímu. „Je nás tu viac ako polovica tých, čo sme boli v ten tragický deň v lietadlách. Veľmi si cením, že mnohí ani po toľkom nešťastí nezanevreli na tento anjelský šport a ďalej skáču z oblohy,“ povedala s dojatím v hlase Michaela Galková (42) z Nemšovej. Na smutný deň sa jej spomína len veľmi ťažko, bola koordinátorkou zostavy. „Na oblohe sme chceli vtedy vytvoriť zostavu Diamant, no v dvojnásobnom počte. Teraz, po roku, sme sa o to pokúsili znova v dvadsaťčlennej zostave,“ vysvetľuje význam zoskoku parašutistka.
Divadlo na oblohe
Medzi skokanmi vznikajú silné väzby, pretože vo vzduchu sa musia dokonale spolu zžiť. „Všetky naše útvary, ktoré vytvoríme na oblohe, sú symbolom našej veľkej súdržnosti. Ich základom je nájsť a stretnúť sa v tom trojrozmernom priestore. Potom sa pevne spolu chytiť a v daný okamih sa koordinovane zase pustiť a bezpečne rozptýliť,“ opisuje princípy divadla na nebi Michaela Galková. Podľa jej slov sú základom všetkého plná koncentrácia a dôvera v kolegov, že neurobia chybu. „Tam nemáte priestor na nijaké iné úvahy a rozptýlenia. To je na tom krásne,“ doplnila. Intenzívny zážitok v oblakoch bol tento rok o to silnejší, že ho sprevádzala myšlienka na tých, ktorí by sa zoskoku určite tiež radi zúčastnili, no po vlaňajšom nešťastí už nemôžu.
Nevyšlo to
Osemnásť mužov a dve ženy mali štyri pokusy na to, aby vytvorili v oblakoch útvar nazývaný Rotujúci diamant. Ani jeden z pokusov sa napokon nevydaril, parašutisti však nezúfajú. Vedieť sa vo voľnom priestore orientovať, ovládať smer aj rýchlosť vo výške 4 500 metrov, je naozaj neľahká úloha. Teplota tam hore je okolo -15 °C a na rozhodovanie majú len zlomky sekúnd, letia viac ako stokilometrovou rýchlosťou voľným pádom k zemi. „Tento šport, v ktorom si lietate po oblohe, má aj svoje obete. Ale každý, kto ho robí, musí k nemu pristupovať vysoko zodpovedne, profesionálne, a najmä s láskou. Bez toho to nejde,“ dodal na záver Emil Petro (43). Napriek tomu, že sa skokanom rekord vytvoriť nepodarilo, traja parašutisti a štyria piloti, ktorí sa na svojich kolegov dívajú už len z neba, by boli na ich piatkový výkon určite hrdí.
Kto sa zúčastnil skoku?
„Nešťastiam sa treba vyvarovať a z tých, čo sa stali, sa treba poučiť, aby smutná smrť kamarátov mala aspoň nejaký zmysel. Budem na to myslieť, to áno, ale život ide ďalej,“ vyslovil sa Majo, ktorý má len 25 rokov a za sebou už tragickú udalosť.
V tragický deň bola Michaela Galková koordinátorkou zoskoku. „Byť tak blízko smrti je hrozné, ale hroznejšie je, keď smrť nečakane postihne niekoho blízkeho, s kým máte ešte toľko plánov v živote. A tam v lietadle skončilo veľa takých ľudí,“ povedala so smútkom v hlase.
Jozef skáče už 6 rokov a vlaňajšia udalosť ho veľmi zasiahla: „Na ten deň sa nedá zabudnúť a ani naň nikdy nezabudneme. Treba ísť však ďalej a len skokmi si ich môžeme pripomínať. Voľnosť, ktorú nám dávajú naše zoskoky, je niekedy vykúpená aj tragédiou. Toto bol taký náš reštart.“
Aj Igor bol svedkom minuloročného nešťastia. „Skáčeme po celom svete. Obloha je všade rovnaká - ani nádherná, ani škaredá. Pekne je tam, kde sú kamaráti a na kamarátov sa nesmie zabúdať. Preto si ich budeme vždy pripomínať,“ uviedol muž, ktorý celý piatkový zoskok fotil a filmoval.
Čo je Rotujúci diamant?
Je to najrozšírenejšia disciplína rekreačného parašutizmu. Parašutisti počas voľného pádu vytvárajú rôzne vopred dohodnuté zostavy a formácie. Cieľom môže byť vytvoriť čo najviac formácií alebo vytvoriť čo najväčšiu formáciu.
ZAHYNULO 7 ĽUDÍ
Najväčšie letecké nešťastie v histórii Slovenska sa odohralo 20. augusta 2015 nad obcou Červený Kameň ( okr. Ilava). Počas nácviku hromadného zoskoku parašutistov sa zrazili dve lietadlá, v ktorých sedelo dohromady 38 ľudí. Pri tragédii zahynuli 4 piloti a 3 parašutisti.