Naproti tomu ešte aj také miniatúrne Lichtenštajnsko alebo severské Estónsko majú viac žiadateľov o azyl ako Slovensko. Bezpečnostný analytik za tým vidí aj nenávistnú rétoriku predstaviteľov vlády, ktorí utečencov odháňajú. I keď na Slovensku prevláda názor, že Slováci sú pohostinní, vo svete tomu neveria. Ukazujú to posledné čísla za prvý polrok 2016 o počte utečencov, ktorí žiadajú v jednotlivých krajinách o azyl.
Suverénne vyhráva Nemecko, čo nie je až také prekvapivé. Až 60 % percent utečencov smerujúcich do Európy skončí u Angely Merkelovej. S výrazným odstupom potom nasledujú Taliansko, Francúzsko a Rakúsko. Hneď za nimi je Maďarsko, kde požiadalo o azyl až 22 000 utečencov. Maďarsko je však prvou krajinou Únie, do ktorej prichádzajú po Balkánskej ceste, preto majú také vysoké čísla. Susedné Česko, ale i Poľsko majú oveľa vyššie čísla žiadateľov o azyl.
Nepopulárne Slovensko pre 3 dôvody
Bezpečnostný analytik Jaroslav Naď vidí za rekordne nízkym počtom azylantov na Slovensku tri dôvody. „Nie sme na hlavnej trase smeru, ale vážnejším dôvodom sú vyjadrenia predstaviteľov vlády, ktorí tvrdia, že utečenci tu nie sú vítaní. Výskumami je dokázané, že Slovensko je najmenej populárnou krajinou medzi utečencami, preto sa sem nehrnú,“ tvrdí Naď. Tretím dôvodom je veľmi prísna azylová politika. Kým v ostatnej Európe hľadajú útočisko ľudia z Blízkeho východu, u nás najviac azylantov z Ukrajiny.
Utečenecké mesto v Líbyi?
Maďarský prezident Viktor Orbán navrhuje, aby Európska únia postavila na pobreží Líbye obrovské utečenecké mesto, kde by všetkých sústredili na jednom mieste, a tam by si prešli azylovou procedúrou. „EÚ musí mať absolútnu kontrolu nad vonkajšími hranicami,“ vyhlásil Orbán cez víkend po viedenskom samite krajín EÚ a balkánskych štátov s tým, že Únia musí pristupovať k Líbyi inak, lebo prakticky tento štát nefunguje, ba priam neexistuje. Preto navrhuje najprv stabilizovať Líbyu a potom postaviť megamesto pre utečencov z Afriky, ktorí smerujú do Európy.
Kde žiadali o azyl tento rok
1. Nemecko 370 445
2. Taliansko 50 015
3. Francúzsko 40 120
4. Rakúsko 25 600
5. Maďarsko 22 490
12. Poľsko 6 980
21. Česká republika 770
27. Estónsko 55
28. Slovensko 25
Celkovo v EÚ 617 290