Členovia z jednotlivých táborov sa pritom prekrikovali cez celú aulu. Počas bratislavského mimoriadneho snemu sa Hlina pokúsil zmeniť stanovy tak, aby predsedníctvo malo väčšie páky na nezávislé regióny, ktoré si často robia, čo chcú. Na odpor sa postavila najmä stará garda politikov KDH, ktorí boli v parlamente či vo funkciách aj dvadsať rokov. Na protest niektorí odišli. Zmeny stanov tesne neprešli.
Je to nedemokratické, predseda nemôže mať takú moc, všetci doterajší predsedovia s tým vedeli fungovať a vy nie! Zneli najčastejšie výhrady voči Hlinovi, ktorý sa snažil zmeniť stanovy. „Prinášate kultúru rozdeľovania a nenávisti,“ vyčítal mu exposlanec Pavol Abrhan, ktorý zastupoval nitriansku skupinu. Je známa tým, že veľmi dobre vychádza so Smerom a jej neformálnym lídrom je bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský.
„Prečo sa tak bránite zmenám? Budete sa vytešovať, ako ste sa dohodli so Smerom? Choďte, ale garantujem vám, že sa nedohodnete, lebo ja tam budem stáť na námestí a kričať, aby ste to nerobili,“ vyrukoval Hlina na nespokojencov. Abrhan na otázku, či do najbližších volieb plánuje opäť spoluprácu so Smerom, neodpovedal. „Teraz je o tom predčasné hovoriť,“ uviedol. Odbojní boli aj z Trenčianskeho i z Trnavského kraja. Kriticky vystupovali najmä starší funkcionári.
Choďte preč!
Hlina si po sneme, kde mu neprešli žiadne zmeny pre blokovanie menšou skupinou, nedával servítku pred ústa. „Niekto si myslí, že tu bude naveky a poslancom 40 rokov? KDH nie je sociálny ústav,“ vyhlásil a dodal, že ak sa niekomu v KDH nepáči, tak nerozumie, prečo tu zostáva. „KDH sa však mení. Niektorí sa protestne dvihli a čakali, že za nimi odíde polovica sály, a neodišiel nikto,“ povedal Hlina s tým, že po jeho nástupe za predsedu sa viacerí vyhrážali, že odídu, ale doteraz neodišiel nikto.
Ako dodal, strana teraz potrebuje nových ľudí, ktorí by vymenili opotrebované tváre z minulosti, no teraz to bude mať ťažšie. Jedna z členiek KDH pripustila, že hoci je za Hlinu, tak so stanovami zašiel až príliš ďaleko. „Ale viem, že niekde sú naši členovia ako utrhnutí z reťaze. Ja som sa raz dozvedela, že v susednom okrese chcú ísť v komunálnych voľbách so Smerom, tak som tam nabehla, zhulákala ich, čo to robia, že si to hneď rozmysleli a viackrát to už ani neskúšali. Takže ide to aj bez zmeny stanov,“ uviedla šéfka klubu KDH, ktorá však požiadala o anonymitu.
Spravil chybu?
Podľa politológa Jána Baránka Hlina spravil chybu, že v stanovách presadzoval až príliš silné právomoci pre predsedu KDH. „Z toho, čo som si prečítal, mi vychádzalo, že iba predseda by určoval kandidátku, čo nemalo šancu prejsť. Strana je podľa neho ako jediná budovaná zdola a toto by to úplne otočilo,“ konštatoval Baránek, no zároveň pripustil, že KDH potrebuje zmeny a nový impulz, ale v tejto strane sa to nedá robiť takto narýchlo.
Čarnogurský: Hlina stranu nepozná
Zakladateľ KDH a doteraz asi najznámejší predseda strany Ján Čarnogurský hovorí, že Hlinovi rozumie, ale ešte musí ako predseda strany na sebe popracovať. „Nedivím sa, že sa pokúsil zmeniť stanovy, aby mohol pružnejšie ovplyvňovať politiku KDH. To, že sa mu to nepodarilo na prvý pokus, znamená, že stranu až tak dobre nepozná,“ vyhlásil Čarnogurský pre Nový Čas.
Ako dodal, aj on sa musel pasovať s nezávislými regiónmi, ktoré presadzovali svojich ľudí, no vždy sa vedel dohodnúť. „Mal som takú autoritu, že keď som prišiel napríklad do Prešova a povedal som im, že dobre, budete mať kandidáta, ale iného, tak sme sa vždy dohodli,“ uviedol Čarnogurský s tým, že jedinýkrát sa nedohodol a vtedy Mikuláš Dzurinda odišiel z KDH.
Osobnosti KDH sa rozdelili
Za Hlinu
Ivan Uhliarik (48) - exminister zdravotníctva na sneme podporil zmenu stanov, a teda aj Hlinu
Milan Majerský (45) - primátor Levoče, v regióne mimoriadne populárny, uvažovalo sa o ňom ako o predsedovi, no aj pre odpor starej gardy nakoniec nekandidoval.
Pavol Zajac (49) - exposlanec NR SR zostal v predsedníctve KDH ešte od čias Jána Figeľa
Ivan Štefanec (54) - europoslanec, ktorý po rozpade SDKÚ prešiel ku KDH
Proti Hlinovi
Anna Záborská (68) - europoslankyňa a bývalá krajská šéfka v Trenčíne otvorene nesúhlasí s novým vedením
Pavol Abrhan (57) - zástupca nitrianskej skupiny a starej gardy, na sneme bol ostro proti akýmkoľvek zmenám
Pavol Hrušovský (64) - neformálny vedúci nitrianskej skupiny, bývalý predseda
KDH, ktorý dobre vychádza so Smerom
Alojz Přidal (60) - exposlanec NR SR, trnavský predseda, ktorý má slabšie výsledky
Preferencie KDH
- február 2015 - 10,9 %
- apríl 2015 - 9,9 %
- júl 2015 - 9,0 %
- október 2015 - 7,1 %
- január 2016 - 7,0 %
- marec 2016 - 4,9 %
- jún 2016 - 4,6 %
- september 2016 - 6,0 %