Konal sa v priestoroch súkromnej Hofstra University v mestečku Hempstead, ležiacom v štáte New York. Kandidáti sa venovali aj daňovým priznaniam, e-mailovej afére, bezpečnostným otázkam a zahraničnej politike. Na otázku moderátora, kedy zverejní svoje daňové priznanie, Trump odpovedal, že hneď, ako bude dokončený audit a Clintonová zverejní ďalších viac ako 33 000 e-mailov. "Svoje daňové priznanie zverejním. Moji právnici ma od toho odhovárajú, ale ja ho zverejním," povedal Trump.
Clintonová reagovala, že jej vyzývateľ niečo skrýva. "Možno, že nie je taký bohatý, ako sa hovorí," povedala. Na narážku s e-mailami, ktoré aké šéfka diplomacie posielala zo súkromného konta, krátko reagovala, že to bola chyba a preberá za ňu zodpovednosť. "To bolo viac než chyba," reagoval Trump.
Ďalšou témou bolo rasové napätie v USA. Bývalá prvá dáma USA považuje nerovnaký prístup k Afroameričanom a belochom aj naďalej za jeden z najväčších problémov Spojených štátov. "Musíme obnoviť dôveru medzi týmito komunitami a políciou," vyhlásila a dodala, že zákony musí dodržiavať každý. S týmto výnimočne súhlasil aj Trump. "Musíme vziať zbrane z rúk tých, ktorí by ich nemali nosiť," zdôraznila. Na otázku moderátora, či má americká polícia rasové predsudky, odpovedala: "Implicitné predsudky sú problémom nás všetkých, nielen na polície".
Podľa Trumpa je problémom absencia "zákona a poriadku". Jeho súperka tieto slová ani nepoužíva, poznamenal. "Na Afroameričanov politici zabudli. Hovoria o nich počas kampane a po voľbách povedia: Uvidíme sa neskôr," konštatoval Trump. Podľa neho sa musí obnoviť poriadok, pretože ilegálni migranti majú zbrane a vraždia nimi ľudí.
V tejto časti Clintonová povedala, že Trump je dlhší čas známy svojím "rasistickým správaním", čím narážala na jeho spochybňovanie toho, že prezident Barack Obama sa nenarodil v USA. Trump reagoval pripomenutím demokratických primárok v roku 2008, v ktorých Clintonová podľa neho pristupovala k Obamovi s "veľkým dešpektom". "Prinútil som Baracka Obamu, aby ukázal svoj rodný list a dokázal svoju legitimitu, ministerka Clintonová sa snažila o to isté, ale nepodarilo sa jej to," vysvetlil Trump, prečo nakoniec zmenil názor.
Pri téme vojny v Iraku Clintonová vyčítala Trumpovi, že intervenciu spočiatku podporoval, hoci tvrdí opak. "Nepodporoval som vojnu v Iraku. To je nezmysel mainstreamových médií. Bol som proti vojne," reagoval realitný magnát, s čím jeho oponentka ostro nesúhlasila. Trump zaútočil na Clintonovú tvrdením, že počas jej pôsobenia vo funkcii ministerky zahraničných vecí upadol Blízky východ do chaosu. "Pod vaším vedením je to totálny zmätok, do značnej miery," povedal Trump. Vyhlásil tiež, že IS "vznikol kvôli mocenskému vákuu, ktoré vytvoril Barack Obama s Hillary Clintonovou". Svetové médiá po debate poukazujú na fakt, že v tejto časti robil Trump chyby keď uvádzal nesprávne fakty o situácii v Irak.
Trump chce, aby Nemecko, Japonsko a ďalšie krajiny za ochranu zo strany Spojených štátov platili. "Budú musieť zaplatiť," vyhlásil s tým, že to isté platí aj o Saudskej Arábii. Trump takisto poprel obvinenia, že klimatickú zmenu označil za výmysel. "To nie je pravda," povedal.
Clintonová považuje za jednu z najväčších výziev kybernetickú bezpečnosť, pričom spomenula hackerské útoky, ktoré podľa nej pochádzajú z Ruska. "Bola som šokovaná, keď Donald vyzval Rusko, aby v týchto útokoch pokračovalo," vyhlásila.
Podľa Clintonovej nemá jej oponent vhodnú povahu na to, aby bol hlavným veliteľom armády: "Muž, ktorý sa nechá vyprovokovať tweetom, by sa nemal dostať do blízkosti jadrových kódov." Trump oponoval argumentom, že ho podporuje "viac ako 200 admirálov a generálov". Zároveň ubezpečil, že určite nenariadi jadrový úder ako prvý.
Záver debaty sa niesol v osobnej rovine. O sebe Trump povedal, že má "oveľa lepší úsudok" než Clintonová. "Mojou najväčšou prednosťou je môj temperament. Mám víťaznú povahu. Viem víťaziť." Jeho súperka nemá podľa neho výdrž byť prezidentka. "Môže byť skúsená, ale má zlé skúsenosti," myslí si. Trump bol podľa viacerých médií s priebehom duelu nervóznejší a Clintonovej čoraz častejšie skákal do reči. Tá v jednom momente povedala: "Mám pocit, že budem obvinená za všetko, čo sa stalo." "Prečo nie," reagoval Trump. "Typický politik, samé reči a nič nefunguje," poznamenal na inom mieste.
Na konci debaty Clintonová i Trump vyhlásili, že budú rešpektovať výsledok novembrových volieb. Prekvapením bolo, že si podali ruky pred debatou i po nej. Trump dokonca potľapkal Clintonovú po skončení po chrbte. Duel trvajúci 90 minút viedol moderátor televízie NBC Lester Holt a bol rozdelený podľa tém na šesť častí. Na každú tému bolo vyhradených približne 15 minút, pričom kandidáti dostali najprv priestor vyjadriť sa sami za seba a potom mohli reagovať jeden na druhého.
Debatu sledovali aj rodinní príslušníci kandidátov. Tí mali možnosť pozvať do publika ľudí, ktorými mohli "podpichnúť" svojho súpera. Trump pozval napríklad Marka Geista, ktorý prežil teroristický útok na americký konzulát v líbyjskom meste Benghází v roku 2012, kritikmi označovaný za dôsledok vážnych chýb Clintonovej ako ministerky. Trumpa prišli podporiť aj bývalí generáli Mike Flynn a Keith Kellogg či boxerský promotér Don King. Medzi divákmi sa nakoniec neobjavila 66-ročná bývalá modelka Gennifer Flowersová, ktorá tvrdí, že mala dlhotrvajúci vzťah s Clintonovej manželom ešte ako guvernérom Arkansasu. Clintonová si zasa pozvala zámožného podnikateľa a Trumpovho kritika Mika Cubana. Médiám neušla ani jedna kuriozita a síce zle napísané krstné meno Clintonovej na lístkoch na debatu, na ktorých bolo uvedené "Hilary" namiesto správneho "Hillary".
Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. Najbližšie sa stretnú 9. októbra na pôde Washingtonskej univerzity v St. Luis, potom 19. októbra. Budúci utorok absolvujú podobný duel kandidáti na viceprezidenta - demokrat Tim Kaine a republikán Mike Pence. Prvý televízny duel amerických prezidentských kandidátov má z historického hľadiska veľký význam. Po deviatich z doteraz jedenástich kampaniach sa stalo, že víťaz prvej debaty bol skutočne zvolený za prezidenta. Obama medzi nich paradoxne nepatrí.