Polícia v tomto prípade ešte stále neukončila vyšetrovanie. Deväť obvinených však už prejavilo záujem o uzatvorenie dohody s prokurátorom. Prípad šokoval celé Slovensko. Zvyšky onkoliekov, ktoré podávali zdravotníci v Národnom onkologickom ústave ťažko chorým pacientom, nekončili v koši, ale na farmaceutickom trhu. Prípad vedeniu nemocnice mali nahlásiť kolegovia dnes už obvinených kšeftárov. „Prišli mi to oznámiť farmaceutická laborantka spolu s primárkou nemocničnej lekárne,“ povedal pred pár mesiacmi riaditeľ ústavu Jozef Dolinský. Ten to nahlásil polícii, ktorá rozbehla vyšetrovanie, pri ktorom zaistili výpočtovú techniku, cytostatiká aj značnú hotovosť.
Na výhodnosť biznisu s onkoliekmi mal prísť dnes už obvinený magister.Zdravotnícky personál na jeho návrh pristúpil. Nespotrebované lieky jednoducho „škrečkovali“ a používali napriek tomu, že to je zakázané, ďalej. „Ďalší pacient, ktorý mal dve ampulky stovky a mal dávku 110, tak ja som tých 10 mg zobrala z toho zvyšku, čo mi zostalo a tá jedna ampula zostávala,“ uviedla pre TV Markíza jedna z obvinených. Ďalej to malo fungovať tak, že ampulu odovzdala magistrovi a ten ju mal zameniť za originálne balenie a predávať. Zisk si mali deliť. Po prevalení kauzy začali obvinení zdravotníci pomaly spievať a priznali, že mesačne si takto vedeli privyrobiť 1 000 - 1 500 eur.
Chcú sa dohodnotnúť
Riaditeľ ústavu Jozef Dolinský po tomto škandále neodstúpil, pracovníci zapletení do špinavého predaja boli prepustení. Už prejavili záujem o uzavretie dohody o vine a treste, doteraz sa tak však nestalo. K tej zatiaľ pre neukončené vyšetrovanie nedošlo. Obvineným hrozia 3 až 10 rokov za mrežami.