Podľa londýnskych vedcov totiž jedinci s prejavmi akné pomalšie starnú a žijú dlhšie. "Ten účinok je tak veľký, že biologický vek môže byť o päť či šesť rokov menší ako skutočný vek, keď je človeku zhruba okolo štyridsaťpäť," tvrdia vedci z King 'College London.
Čo to znamená? Že ľudia majúci v puberte silnejšie prejavy akné na tele a zvlášť na tvári majú telo vo svojich štyridsiatich piatich rovnako poškodené a opotrebované ako priemerný štyridsiatnik.
"To je skvelá správa pre tých, ktorí si prešli ako teenageri traumou akné. Možno trpia, keď sú mladí, ale žnú plody tohto utrpenia, keď sú starší. Moji kolegovia aj ja vídame ľudí, ktorí majú krásnu pleť bez vrások aj po štyridsiatke. Títo ľudia mávali akné v mladosti, "vysvetľuje dermatologička doktorka Veronique Batailleová.
Ale nejde len o to, že pleť ľudí so sklonmi k akné tvorí viac mazu. Prejavy spomaleného starnutia sa totiž netýkajú len pleti. Vedci z Londýna dokázali, že pomalšie starnú všetky bunky. Predovšetkým sa u týchto jedincov pomalšie skracujú ramená (teloméry) chromozómov pri delení v bunkách. A práve skracovanie telomér je prejavom starnutia.
"Mnoho rokov dermatológovia potvrdzujú, že ľuďom z akné starne pleť pomalšie. Naše objavy naznačujú, že príčinou pomalšieho starnutia môže byť dĺžka telomér, ktorá je iná u osôb s akné než u osôb, ktoré akné netrpia," vysvetľuje autorka výskumu doktorka Simone Riberová.