Pre Nový Čas Nedeľa politik, ktorému otvorenosť nie je nikdy cudzia, porozprával aj to, čo si myslí o Matovičovom prešľape s neodhlásenou živnosťou a utečencoch.
Posledné dva týždne boli rušné...
Opozícia prišla o Dana Lipšica, čo je veľká škoda. Ak príde aj o Igora Matoviča, tak to bude druhá veľká škoda.
Vyzerá to tak, že mandátu ho zbavia a bude ho menej vidieť.
Igora? Tak toho by som sa určite nebál.
No problém so živnosťou mu nepomohol a každý mu to bude môcť vyhadzovať na oči.
Beriem to z jeho strany ako babráctvo. Nemal na to zabudnúť, keď sa to už raz stalo.
Teraz však Matovič hovorí, že to berie ako principiálny boj za spravodlivosť...
To je chyba. Nemal by to robiť. Mal by živnosť okamžite odhlásiť, mal by si priznať chybu a sústrediť sa na právnu stránku veci, ako som už povedal.
Takže je babrák?
To som nepovedal. Tento čin je babráctvo. Aby bol Matovič babrákom, tak by toho musel vyviesť oveľa viac. V jeho prípade to neplatí. On je prirodzený politický talent, ktorých tu je málo. Vie vystihnúť nálady v spoločnosti a jednoducho a správne ich pomenovať.
Neplánujete sa vrátiť do Bratislavy?
Ale veď ja som tu. Dve tretiny pracovného času trávim v Bratislave. Plním si všetky povinnosti europoslanca, čo mi zaberá asi 90 pracovných dní ročne – 60 rokovacích dní a zvyšok sú výbory. V Bruseli nie som dlhšie, ako je to nevyhnutné, hoci niektorí tam zostávajú dlhšie a asi zohľadňujú aj denné diéty. Ja na to nepozerám. Po zvyšok času sa venujem strane, ale denne o tom nepíšem statusy.
Do slovenského parlamentu sa nechcete vrátiť?
To sa ani nedá. U ministrov sa mandát neuplatňuje, ale nezaniká. Pri europoslancoch zo zákona mandát zaniká automaticky.
Neľutujete to, že ste zostali v europarlamente?
Keď zhodnotím všetky faktory, tak nie. V tom čase, keď som sa rozhodoval, som netušil, že Dano Lipšic odíde z politiky. Ak by som sa nestíhal venovať strane, tak vo voľbách nedáme 12 %. Inak, slovenský parlament má viac rokovacích dní ako europarlament, takže na stranu by som mal menej času.
Mali protesty proti Kaliňákovi pred Bonaparte význam, keď sa nič nezmenilo a vašich poslancov to skôr vyčerpalo?
Mali. Robert Kaliňák už nie je korunným princom Smeru. Smer má problém. To, čo sa im darilo dusiť vnútri, sa už dostáva na povrch. V Nitre vystúpili traja členovia, ideovú konferenciu zrušili, lebo sa nevedeli dohodnúť na ničom, bývalý hlavný ideológ Boris Zala odchádza. Smer je vo veľkých problémoch aj vďaka protestom.
Smer možno má problém, ale vláda sa asi udrží.
Určite. Kšefty spájajú. Nemyslím si, že budú predčasné voľby.
Aj keby vám ľudia dali hlasy, tak sami vládu dosť pravdepodobne nezostavíte. S kým ste ochotní spolupracovať?
Do volieb je ešte ďaleko, ale predpokladám, že dovtedy sa objavia nové strany. Ak nám budú hodnotovo blízke a budú mať jasné financovanie, tak sa o tom môžeme baviť. Inak Rado Procházka urobil jeden záslužný čin. Ukázal, že je dôležité mať jasné financovanie strany. Ficovi mohlo prejsť, že zohnal 30 miliónov vlastnou hlavou a nič sa nedialo, ale u Siete a jej voličov to už neprešlo.
Jedno mi nejde do hlavy. Ste predsedom strany Sloboda a solidarita, a pritom ste ostro proti prijímaniu utečencov.
Obávam sa totiž, že príliš veľa utečencov obmedzí slobodu našich ľudí. A ja zastupujem a bojujem za slobodu ľudí na Slovensku.
Ako utečenec obmedzí slobodu?
Ak ich prijmeme príliš veľa, tak im musíme dať sociálne dávky, budeme ich vzdelávať, poskytneme im zdravotnú starostlivosť, čo sú náklady a budeme musieť zvýšiť dane, čím sa obmedzí sloboda ľudí na Slovensku.
Aké riešenie navrhujete vy?
Nepustiť ich do EÚ.
Vy ste v dvanástich rokoch spolu s rodičmi emigrovali do západného Nemecka. Začali ste tam študovať a Nemecko vám pomohlo...
Dalo mi veľa.
Keď ste sa vrátili, stali ste sa úspešným podnikateľom a povedzme, že aj úspešným politikom, ktorý sa snaží zlepšiť Slovensko.
Áno.
Čo ak medzi tými utečencami je nejaký sýrsky alebo iracký Sulík, ktorý po návrate pomôže zmeniť svoju krajinu? Vy im túto šancu teraz beriete.
Ale môj otec, keď emigroval do Nemecka, tak nezakladal hneď bunku komunistickej strany.
Takže máte problém s náboženstvom?
Mám problém s politickým islamom. S ľuďmi moslimami problém nemám, veď aj troch sme mali na kandidátke. Tvrdím však, že politický islam nie je kompatibilný s naším spôsobom života a je v ňom zakódované, že každého neveriaceho treba obrátiť na ich vieru. Islam je agresívny a v tom vidím problém.
Strácam sa v tom rozpore, že moslimovia sú v poriadku, ale islam nie.
Jednoducho, ak by bolo príliš veľa utečencov z moslimských krajín, tak pri určitej koncentrácii sa to preklopí a našimi demokratickými prostriedkami sa budú snažiť meniť spoločnosť na svoj obraz a obmedziť našu slobodu. Pri veľkom počte týchto ľudí bude isté percento radikálov, ktorí na to budú tlačiť.
Keby chceli postaviť mešitu, ako by ste sa k tomu postavili?
Ak by bola prvá, tak nemám s tým problém. Ale ak by mala byť dvadsiata v jednom meste, tak s tým by som už problém mal. Pozrite si takú Saudskú Arábiu. Tam je milión kresťanov a nemajú tam ani jeden kostol. Od nás chcú, aby sme boli tolerantní, ale oni nie sú.