Bývalú hlavu štátu najskôr hospitalizovali na kardiologickej jednotke intenzívnej starostlivosti. Stav sa mu však náhle zhoršil, lekári ho museli uviesť do umelého spánku a snažia sa ho zachrániť.
K prvému prezidentovi Slovenska, ktorého už roky trápi aj Parkinsonova choroba, privolala záchranku jeho opatrovateľka. Mal zvýšený pulz a problémy s dýchaním. Rodina mu podľa našich informácií vybavila umiestnenie v novej nemocnici.
„Záchranná zdravotná služba bola privolaná k 86-ročnému mužovi, ktorý mal ťažkosti s dýchaním. Následne ho transportovali do Nemocnice sv. Michala,“ povedal hovorca záchranárov Boris Chmel. „Exprezidenta Kováča sme hospitalizovali na jednotke kardiologickej intenzívnej starostlivosti. Jeho stav je stabilizovaný. Rodina si nepraje informovať o ďalších podrobnostiach,“ povedal hovorca rezortu vnútra Ivan Netík, pod ktorý nemocnica patrí.
Hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík sa v sobotu pre TASR vyjadril, že stav exprezidenta SR Michala Kováča, ktorého v piatok hospitalizovali, sa zatiaľ nezlepšil. Bývalá hlava štátu leží na oddelení ARO a je na umelej pľúcnej ventilácii. "Rodina si nepraje zverejňovať ďalšie informácie o zdravotnom stave. Lekári Nemocnice sv. Michala robia všetko pre poskytnutie maximálnej zdravotnej starostlivosti," dodal Netík.
Podľa zdroja Nového Času pacient najskôr komunikoval, bol dehydrovaný, preto ho zavodňovali. Popoludní ho tu bol navštíviť syn Juraj. Okolo 17. hodiny popoludní však prišiel zlom a stav sa mu náhle zhoršil. Preto ho museli uviesť do umelého spánku a preložiť na ARO, kde lekári bojujú o jeho život. Ide už o tretiu hospitalizáciu exprezidenta v tomto roku. V marci ho dvakrát prevážala sanitka do ružinovskej nemocnice pre poruchu vedomia.
Odborník: Treba preveriť funkciu srdca
Viliam Fischer, kardiológ:
Zrýchlenie srdcového rytmu alebo tachykardia môže mať veľmi veľa príčin. Je potrebné spraviť kompletné vyšetrenie srdca. Takýto stav môže spôsobiť aj akýkoľvek zápal v organizme, no aj iné závažné ochorenie. Musí sa vykonať najmä echokardiografia, zistiť stav ľavej komory srdca a skontrolovať aj stav chlopní. Treba sa na to pozrieť komplexne, pretože EKG nemusí nič ukázať. U starších pacientov treba preveriť funkciu srdca. Niektorí môžu mať aj poškodené tepny či prekonali už nejakú srdcovú príhodu.