Viac ako 50 profesorov a odborných pracovníkov z oblasti vzdelávania vo francúzskom jazyku, zástupcovia Alliance Francaise, vyučujúci z Francúzskeho inštitútu na Slovensku (FIS) sa stretli v Bratislave na oficiálnom spustení profesionálnej sociálnej siete IFProfs Slovaquie. Slovensko sa tým začlenilo do svetovej sociálnej siete zacielenej na vzdelávanie vo francúzskom jazyku.
Ako uviedla pre TASR atašé pre vzdelávaciu a jazykovú spoluprácu vo Francúzskom inštitúte na Slovensku Emmanuelle Daill, Slovensko síce predstavuje platformu jednej krajiny, ale existuje ďalších 27 platforiem v ďalších krajinách sveta. "Dnes tu boli učitelia, ktorí prišli zo všetkých kútov Slovenska. Boli tu profesori z Prešova, Košíc, Ružomberka, Nitry, Banskej Bystrice, boli tu učitelia, ktorí prišli z Trenčína, Trnavy, sme skutočne veľmi veľmi spokojní, že sme tu mohli privítať všetkých týchto profesorov a mnohých profesorov z Bratislavy, Banskej Bystrice. Pre nás bolo veľmi dôležité ich tu mať spoločne, zvítať sa s nimi, vymeniť si názory, aby sme im umožnili objaviť tento nástroj," povedala.
"V súčasnosti je na Slovensku 104 profesorov, ktorí sú na platforme a niečo vyše 2600 na svete. Je pravda, že 104 v porovnaní s 2600 nie je veľa, ale vzhľadom na veľkosť krajiny, Slovensko je síce malá krajina, ale bohatá svojou frankofóniou, ľuďmi, ktorí sú ochotní dávať ďalej posolstvo viacjazyčnosti, bratstva, lebo vyučovať francúzštinu, alebo vyučovať vo francúzštine neznamená len naučiť sa techniku komunikácie v cudzom jazyku, ale znamená to aj dostať prístup k inej kultúre, inému pohľadu na svet, ale usilujeme sa dávať ďalej posolstvo solidarity, bratstva a všetci vyučujúci odovzdávajú toto posolstvo aj v triedach. To je dôležité," prízvukovala Daill.
Mária Lalinská z Katedry románskych jazykov Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre uviedla, že sa zapísala na IFProfs vďaka Emmanuelle Daill, ktorá vlani prišla do Nitry spropagovať sociálnu sieť IFProfs a ukázala ju budúcim učiteľom francúzskeho jazyka. Išlo o študentky piateho ročníka.
Riaditeľ Alliance Francaise v Košiciach Michel Bourdier podčiarkol, že cieľom IFProfs je "združiť všetkých učiteľov francúzštiny, ktorí si vymieňajú svoje pedagogické zdroje". Upozornil, že pre Alliace Francaise platforma IFProfs sa môže stať nástrojom na podporu kultúrnych podujatí na regionálnej i národnej úrovni. Vďaka sieti sa môže rozšíriť dosah informovania.
Riaditeľ Alliance Francaise v Banskej Bystrici Thomas Laurent konštatoval, že ide o niečo, čo môže zlepšiť výmenu, dokonca zvýšiť výmenu materiálov dobrej kvality. Preto sa na "tento krok pozeráme veľmi pozitívne". Niektorým učiteľom platforma umožní, aby sa necítili byť izolovaní, aby sa necítili byť osamotení, vzdialení od seba, myslí tým na profesorov v malej škole niekde v odľahlej obci. Takým učiteľom platforma môže pomôcť v prístupe k materiálu.
Marta Bystrianska z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove vyslovila svoje očakávania z platformy IFProfs. "Moje osobné očakávania sú také, že vstúpim do skupín, ktoré už sú kreované, alebo ktoré vzniknú, alebo budem iniciovať vznik novej skupiny. Keď sa vytvorí nejaká otázka metodologická, aby sme si to skonzultovali, ako sa to rieši na Slovensku, ako sa to rieši napríklad aj v iných krajinách. No a ďalšie očakávanie, samozrejme, je také, že ja by som sa chcela podeliť s metodickými listami, s pracovnými listami, ktoré som vytvorila pre svojich žiakov a veľmi som zvedavá, aké pracovné listy, aké metodické materiály tam budú ponúkať moji kolegovia, či už zo Slovenska, alebo zahraničia."
IFProfs je dieťaťom Coline Durandovej. Táto odborníčka z Francúzskeho inštitútu v Paríži pracovala štyri-päť rokov v Ruskej federácii a experimentovala na úrovni krajiny na platforme tohto typu. Chcela pomôcť učiteľom, aby sa ďalej vzdelávali, mali prístup k novým materiálom, navzájom si ho poskytovali, vymieňali si názory a skúsenosti z pedagogickej praxe. Stalo sa želaním Francúzskeho inštitútu v Paríži ponúknuť takúto sieť všetkým pedagogickým pracovníkom na svete.