Problém je, že ich nemá kde vziať. Dúfal, že nájde aspoň 20 sezónnych robotníkov, nakoniec však musel byť rád, že zohnal aspoň desať ľudí, väčšinou z Rumunska, konštatuje agentúra Reuters. "Ideme sa pretrhnúť, aby sme našli ľudí. Je to obrovský problém," povedal pre Reuters. Podobné problémy trápia aj ďalšie krajiny v regióne. Nielen Maďarsko, ale aj Česko a Poľsko, čelia po rokoch emigrácie do západnej Európy nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Firmy z celej škály odvetví nemajú kým obsadiť voľné miesta. To ohrozuje ich ďalší rast aj rast ich ekonomík, ktorým sťažuje snahu o "dobehnutie" Západu a vyrovnanie životnej úrovne v rámci Európskej únie (EÚ).
Firmy v regióne tak hľadajú potenciálnych zamestnancov v susedných chudobnejších štátoch, ktoré ešte nie sú členmi EÚ. Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý posilnil hranice, aby zabránil vyše miliónu prevažne moslimských utečencov putovať cez jeho krajinu na západ Európy, a dokonca vypísal na nedeľu 2. októbra referendum o európskych kvótach na prerozdelenie utečencov, namiesto toho plánuje import robotníkov z "kultúrne podobných" štátov, ako sú Ukrajina a Srbsko.
Poľsko od pádu komunizmu v roku 1989 prišlo o 2,5 milióna ľudí, ktorí odišli za prácou na Západ. Na porovnanie, z Maďarska odvtedy emigrovalo 500 000 a z Rumunska 3,5 milióna obyvateľov. "Ak sa pozrieme na našu históriu, najväčšími problémami na poľskom trhu práce po roku 1989 bola vysoká nezamestnanosť a málo voľných pracovných miest," uviedol Andrzej Kubisiak, z tlačového oddelenia Work Service, najväčšej poľskej personálnej spoločnosti. "Situácia sa však zmenila. Problémom je nájsť vhodného kandidáta, nie voľné pracovné miesto," dodal.
Po rokoch stabilného hospodárskeho rastu, klesla miera nezamestnanosti v niektorých krajinách regiónu na najnižšiu úroveň v novodobej histórii. V Maďarsku napríklad dosiahla 4,9 % a v Česku 5,3 % a zároveň, počet voľných pracovných miest v Maďarsku stúpol na 55 000 a v ČR na takmer 140 000. Niektoré maďarské potravinárske firmy už vyzvali vládu, aby pomohla farmárom počas zberu úrody a rozšírila program verejných prác, pretože nezamestnaní nie sú ochotní pracovať na poliach za často minimálnu mzdu. Maďarské firmy majú dnes dokonca problém prilákať robotníkov z rumunského regiónu, v ktorom žije početná maďarská menšina, pretože aj tí uprednostňujú lepšie platenú prácu v západnej Európe.
Ekonómovia však varujú, že v dlhodobom horizonte môže exodus kvalifikovaných ľudí na Západ a ich nahradenie menej zručnými zamestnancami ohroziť celkovú kvalitu pracovnej sily v krajine, a tým odradiť zahraničných investorov. Nedostatok pracovnej sily má negatívny vplyv aj na schopnosť ekonomík v strednej Európe udržať si doterajší model rastu hospodárstva.
Medzinárodný menový fond (MMF) v júlovej správe uviedol, že čistá emigrácia zo strednej, východnej a juhovýchodnej Európy môže v rokoch 2015 až 2030 znížiť výkon hospodárstva celého regiónu o takmer 9 %. Poľsko s nezamestnanosťou na úrovni 8,5 %, ktorá je najnižšia za uplynulé štvrťstoročie, sa spolieha, že prázdne miesta vo výrobe, logistike či stavebníctve, zaplní viac ako 1 milión robotníkov z Ukrajiny. Pripravuje nové pravidlá, ktoré im umožnia dlhší pobyt v krajine. Veľkí zahraniční investori v Maďarsku, ako napríklad nemecká automobilka Audi, zase sponzorujú univerzity, aby prilákali ich absolventov.