S odvolaním sa na poľské médiá o tom informovala agentúra AP. Návrh zákona platiaci bez výnimiek aj pre obete znásilnenia či ženy, ktorých životy sa pre tehotenstvo ocitnú v ohrození, označili rečníci protestného podujatia za "barbarský".
Poľská legislatíva je pritom v predmetnej oblasti už teraz jednou z najprísnejších v Európe, pripomenula AP. Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia alebo v prípade poškodenia plodu.
Organizátori dnešnej demonštrácie si síce taktiež želajú, aby v Poľsku dochádzalo k čo najnižšiemu počtu interrupcií, tento cieľ by sa však podľa nich mal dosahovať celkom inak, než sprísnením platnej legislatívy. Prospešná by podľa ich mienky bola napríklad kvalitnejšia sexuálna výchova na školách či jednoduchší prístup k antikoncepcii.
"Nedovolíme, aby sa naše nemocnice premenili na mučiarne a z našich lekárov sa stala väzenská stráž," povedala zhromaždenému davu, v ktorého oblečení dominovala čierna farba, jedna z organizátoriek demonštrácie Agnieszka Dziemianowiczová-Baková - členka ľavicovo orientovanej strany Poľsko spoločne (Polska Razem).
Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) schválili minulý piatok v prvom čítaní návrh zákona o zákaze interrupcií. Návrh počíta s úplným zákazom interrupcií a trestami odňatia slobody pre lekárov, ktorí tento zákrok vykonajú, i pre ženy, ktoré ho podstúpia.
Hroziace sprísnenie legislatívy v tejto oblasti vyvolalo v Poľsku v uplynulých týždňoch rozsiahle protesty. Odporcovia úplného zákazu interrupcií tvrdia, že sprísnenie existujúceho zákona ženy povedie k tomu, aby sa zakázanému zákroku podrobili na klinike v zahraničí, prípadne si ho dali urobiť pokútne, čím by mohol byť ohrozený ich vlastný život.