Na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom sa stretlo 80 ľudí, ktorí sa „druhý raz“ narodili po transplantácii pľúc, srdca, pečene či obličiek. Každý z nich má svoj príbeh, ktorý dojme, ale tiež povzbudí, že nikdy sa netreba vzdávať.
Organizátor stretnutia Dušan Križko (53) si tiež prešiel transplantáciou obličky. „Chceme zvýšiť povedomie ľudí o probléme transplantácií, aby sa ich počet zvýšil. Niektorí pacienti, ako napríklad pečeniari či srdciari bez transplantovania zdravého orgánu zomierajú...“ hovorí Križko, ktorý zorganizoval pre takýchto ľudí 1. slovenské športové hry, na ktoré prišlo asi 80 pacientov.
Nechýbal medzi nimi ani lekár, ktorý transplantáciou niektorým z nich zachránil život. „Ľudia sa po transplantácii menia, dostávajú šancu na druhý život a oslavujú aj druhé narodeniny,“ vysvetľuje lekár Juraj Miklušica (37) z nemocnice v Martine, ktorý sa ako chirurg venuje transplantácii obličiek a odoberaniu všetkých orgánov. Slovensko podľa neho patrí v počte transplantácií na chvost Európy. „Aby sa stal človek darcom orgánov, nemusí pre to nič urobiť. Slovenský zákon totiž hovorí, že ak človek počas života nevyjadrí nesúhlas s darovaním orgánov, po smrti sa stáva automaticky darcom. Čiže nič nemusí spraviť, nemusí sa nikde registrovať,“ vysvetľuje. Radí, že ak niekto už má počas života jasno v tom, že v prípade smrti chce svojimi orgánmi zachrániť iných, mal by to povedať svojej rodine. „Keď sa my lekári potom stretávame s rodinou potenciálneho darcu, musíme jej všetko vysvetliť. Pozostalí neraz odmietajú darovanie orgánov, pretože chcú mať jednoducho pokoj. Netreba im to zazlievať, ale my za tým vidíme pacientov, ktorým môžu zachrániť život. Preto moja vlastná rodina vie, že ak sa mi čokoľvek stane, chcem byť darcom orgánov,“ dodáva lekár.
Žiadosť o ruku hneď po transplantácii
Strach o život si pretrpela aj Daniela. „Najprv som mala zápal čreva, žlčovodov, nastúpila cirhóza pečene a bolo. Darca sa našiel zhruba po roku, ale neviem, kto to bol. Teraz už vyzerám zdravo, akoby mi nič nebolo, ale predtým to bolo vážne,“ usmieva sa Daniela. Jej manžel Michal (34) ju požiadal o ruku priamo v nemocnici po transplantácii. „Sme spolu sedem rokov a toto všetko som absolvoval s ňou. Vždy som veril, že to dobre dopadne,“ hovorí manžel.
Sedem rokov s novými pľúcami
Už sedem rokov žije táto mladá žena po úspešnej transplantácii pľúc. „Mala som ochorenie pľúcnych tepien. Choroba bola v takom vysokom štádiu, že po diagnostikovaní prešiel len rok a pol a museli mi transplantovať obe polovice pľúc. To už ani nebol život, keď som musela byť pripojená na kyslíku 24 hodín denne,“ spomína Janka na ťažké časy. Darcu nepozná, ale je mu vďačná každý deň. „Je to tak, že keby niekto nezomrel, ja a ani ďalších možno šesť ľudí, ktorí dostali od neho orgány, tu už nie sme.“
Janka má pri sebe manžela Michala (36), ktorý je jej oporou. „Bohužiaľ, deti nemôžeme mať kvôli liekom, ktoré beriem, ale som šťastná, že rodina stojí pri mne a že som dostala túto šancu. S manželom sme sa brali pol roka po tom, ako mi povedali diagnózu a rok pred transplantáciou,“ dodáva.
Pečeň mi vymenili už ako bábätku
Táto krásna slečna to na začiatku nemala vôbec ľahké. Lucka takmer zomrela hneď po narodení, život jej zachránila transplantácia a dnes je s cudzou pečeňou aj úspešnou cyklistkou. „Problémy sa u mňa začali hneď od narodenia. Dostala som žltačku, zistili, že nie je novorodenecká, že tam bude iný, vážnejší problém. Ako 8-mesačnej mi nakoniec museli transplantovať pečeň,“ hovorí Lucka. Dodnes musí chodiť na kontrolu každé tri mesiace, ale cíti sa dobre. „Nemôžem sa na nič sťažovať, som rada, že som takáto zdravá, že môžem aj športovať, maľovať, hrať na gitare,“ hovorí. Jazdí horskú cyklistiku a tiež už vyhrala na maratóne od tretieho až po prvé miesto.
Darcom pečene, ktorá jej ako bábätku zachránila život, bol trojročný chlapček, ktorý vypadol z okna. „Myslievam na neho a veľmi mu ďakujem. Keby nebolo jeho, nebolo by ani mňa...“ Lucka už presne vie, čo chce v živote robiť. „Chcem ísť na zdravotnú školu, byť možno doktorka, keď oni zachránili mňa, ja by som to chcela posunúť ďalej a pomôcť iným ľuďom,“ dodáva.
Transplantácie v r. 2015
Počet mŕtvych darcov - 94
Počet živých darcov - 19
Transplantácie obličky - 184
Transplantácie pečene - 34
Transplantácie srdca - 27
Spolu transplantácií - 245