Reklama

Štát vyzýva ľudí na komunikáciu cez internet: Ako si vybavíte elektronický občiansky?

Štát vyzýva ľudí na komunikáciu cez internet: Ako si vybavíte elektronický občiansky?

Zdroj: iStock

Reklama

Máte firmu, aj keď len malú? Viete, že si musíte vybaviť elektronický občiansky preukaz s čipom? Od januára 2017 to bude nový spôsob komunikácie medzi štátom a právnickými osobami. Neodkladajte to na poslednú chvíľu, koncom roka môže byť na polícii veľa ľudí. Čo musíte urobiť? Aké výhody má eID karta a čo s ňou vybavíte?

Aj konatelia a štatutári slovenských spoločností majú starosti bežného človeka. Musia si vybaviť elektronický občiansky preukaz s aktivovaným čipom. Už na to majú iba necelé tri mesiace. „Oddelenia dokladov v súčasnosti umožňujú vybaviť si doklad bez stresu z čakania, s ktorým treba rátať v závere roka. Podanie žiadosti o občiansky preukaz s aktiváciou trvá 10 - 12 minút,“ odporúča hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík. Aj keď nemáte firmu, môžete mať úžitok z eID karty. V prípade potreby z pohodlia domova požiadate o rôzne sociálne dávky, zmenu trvalého pobytu či prepis auta.

Vybavíte z pohodlia domova

  • sociálne dávky - so žiadosťou o príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok či o príspevok na opatrovanie nemusíte chodiť na úrad práce
  • zmena trvalého pobytu - elektronický spôsob hlásenia pobytu si nevyžaduje návštevu obecného úradu ani polície
  • zmeny v evidencii vozidiel - vďaka elektronickým službám ušetríte čas, ktorý by ste strávili na dopravnom inšpektoráte

Čo potrebujete

1. Elektronický občiansky preukaz s čipom

  • eID kartu vybavíte na jednom z 86 oddelení dokladov polície
  • v platobnom kiosku uhradíte 4,50 €
  • ak vášmu starému občianskemu preukazu uplynie platnosť za menej ako 180 dní, neplatíte nič

2. Bezpečnostný osobný kód

  • elektronický občiansky preukaz musí byť aktivovaný
  • zvolíte si 6-miestny bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorým sa prihlásite do systému

3. Čítačka kariet

  • potrebuje kontaktnú čítačku čipových kariet pripojenú k svojmu počítaču
  • ak si doklad aktivujete, čítačku dostanete zadarmo

4. Softvér

  • do počítača si stiahnete ovládače k čítačke a program na aktiváciu zaručeného elektronického podpisu
  • všetko nájdete na www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie

Mnohí to nestihnú

Od januára 2017 bude aktívnych viac ako 250-tisíc elektronických schránok právnických osôb. Ide o všetky spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti a ďalšie subjekty, ktoré majú sídlo na území Slovenska, bez ohľadu na veľkosť či obrat. „Myslíme si, že mnohé právnické osoby to z nedbanlivosti nestihnú. Venujú sa podnikateľskej činnosti a nestíhajú sledovať všetky zmeny, ktoré vláda schváli,“ tvrdí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka. Povinnosť elektronickej komunikácie sa nevzťahuje na živnostníkov, podnikateľov - fyzické osoby.

Údaje k 1. 9. 2016

  • aktivovaný občiansky preukaz s čipom potrebuje vyše 220-tisíc štatutárov
  • elektronický doklad má síce viac ako polovica z nich, ale aktivovaný ho má len okolo 30-tisíc osôb
  • vybaviť aj aktivovať elektronický doklad si musí asi 105-tisíc osôb

Zdroj: obchodný register

Nesťažujeme sa, potrebujeme to

Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ: Elektronizácia komunikácie so štátom je v súčasnosti nevyhnutnosťou, podnikatelia po nej volajú už niekoľko rokov. Je to určite cesta správnym smerom, avšak nezaobíde sa bez úvodnej jednorazovej byrokracie. Postupne to prinesie finančné a časové úspory.

Komunikácia ako každá iná

Rozhodnutia, oznámenia, výzvy, platobné tituly, rozsudky - po novom si firma všetko nájde v e-schránke. Rozhodnutie doručené takýmto spôsobom bude rovnocenné klasickej písomnosti. „Aj keď si ho povinná osoba fyzicky neprečíta, pokladá sa za doručené na 15. deň odo dňa nasledujúceho po uložení do elektronickej schránky,“ upozorňuje Martina Slušná z Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby.

Autor: Jozef Čavojec

Súvisiace