Ide o základný proces rozkladu a recyklácie bunkových zložiek. Informuje o tom agentúra AP a spravodajská stanica BBC. Autofágia je "samopojedací proces", pri ktorom sa bunky rozkladajú a recyklujú časť svojho obsahu. Narušený priebeh autofágie je spájaný s niekoľkými ochoreniami vrátane Parkinsonovej choroby, cukrovky a rakoviny.
"V súčasnosti prebieha intenzívny vývoj liekov, ktoré sa dokážu zamerať na autofágiu pri rozličných ochoreniach," viedol Karolínsky inštitút v Štokholme, ktorého Nobelov výbor oznamuje laureátov v tejto vedeckej oblasti. Výbor často udeľuje toto prestížne ocenenie za objavy vykonané pred desaťročiami, aby bolo isté, či obstáli skúšku časom. Hoci je autofágia známa už viac než 50 rokov, na jej zásadný význam sa prišlo až po Ósumiho experimentoch na kvasinkách v 90. rokoch, spresnil štokholmský inštitút.
"Vďaka Ósumimu a ďalším, ktorí kráčali v jeho šľapajach, dnes vieme, že autofágia kontroluje dôležité fyziologické funkcie, pri ktorých musia byť bunkové zložky rozložené a recyklované," uviedol v tlačovom oznámení inštitút. Ósumi (71) pochádza z mesta Fukuoka a je univerzitným profesorom na Technickej univerzite v Tokiu (TIT). V roku 2012 Ósumi získal Kjótsku cenu, najvýznamnejšiu súkromnú cenu udeľovanú v Japonsku za úspechy globálneho rozsahu.
Oznámenie držiteľa Nobelovej ceny za medicínu alebo fyziológiu je prvým zo série týchto prestížnych ocenení. Laureátov oznamuje Nobelov výbor Karolínskeho inštitútu v Štokholme. Odovzdávanie Nobelových cien sa uskutoční tradične 10. decembra, na výročie úmrtia Alfreda Nobela, zakladateľa ceny, za účasti členov švédskej kráľovskej rodiny. Každé ocenenie sprevádza finančná prémia vo výške ôsmich miliónov švédskych korún (831.000 eur).