Ako informovala agentúra DPA, ide o splnenie jedného zo sľubov premiéra Prajuta Čan-o-Ču, ktorý chce vykoreniť všadeprítomnú korupciu. Súd sa bude zaoberať prípadmi korupcie vládnych a štátnych zamestnancov. Pôjde o podozrenia z prania špinavých peňazí, nepravdivé majetkové priznania, úplatkárstvo či zanedbanie povinností.
V prvej fáze svojej činnosti by sa súd mal zaoberať asi 70 kauzami. Medzi nimi však nebude figurovať prípad bývalej premiérky Jinglak Šinavatrovej, obvinenej za nedbanlivosť v kauze kontroverznej schémy vládnych dotácií pre pestovateľov ryže, kvôli ktorej štát prišiel o miliardy dolárov.
Podľa politických analytikov vznik tohto súdu je "dobrým štartom na zníženie korupcie v Thajsku". "Už to malo byť dávno," poznamenal s tým, že je ešte priskoro hodnotiť, či vznik tohto súdu posilní pozíciu premiéra. Rozsiahla korupcia v krajine bola aj jednou z príčin zosadenia civilnej vlády v roku 2014. Moci v krajine sa ujala armáda, ktorá chce obnoviť poriadok a presadiť politické reformy. Vládnuť bude do konca roku 2017, keď sa majú uskutočniť všeobecné voľby.