Nový Čas vám prezradí, kedy a ako sa môžete domáhať tepla vo svojich obývačkách aj to, čo robiť, aby vám z účtu za dodávku tepla nestúpol krvný tlak.
Tento rok sa tak stalo v Nitre. „S vykurovaním sme začali skôr na žiadosť správcov bytov,“ uviedla Michaela Diamantová z Nitrianskej teplárenskej spoločnosti. Ako prví spustili vykurovaciu sezónu v Tatrách, a to 15. septembra, minulý rok to bolo ešte o dva týždne skôr. Tatry sú však v mnohých ohľadoch špecifické. „Kúrime vždy, keď treba. Staráme sa o teplo v Tatrách a tu veľmi neplatí termín vykurovacieho obdobia podľa vyhlášky. Na Štrbskom Plese sa nekúri len osem dní v roku,“ povedal nám Jozef Beck z firmy Spolbyt, ktorá je bytovou správcovskou spoločnosťou v Poprade.
Na teplé radiátory môžu zabudnúť
Dodávku tepla ešte nespustili vo viacerých regiónoch, najmä na južnom Slovensku. Príkladom sú aj bytovky v Senci. Ich správca Boris Jedlička tvrdí, že počasie si to zatiaľ nevyžadovalo. „Denné teploty neklesli pod 13 stupňov, takže nebol dôvod. Zatiaľ to vyzerá, že kúrenie spustíme 15. októbra,“ dodáva. Podobne sú na tom aj príbytky Bratislavčanov. „Ráno máme v byte strašnú zimu, mám malé dieťa, čiže by som privítala, keby sa už konečne začalo kúriť,“ povedala nazlostená mamička Jana (33) z Petržalky.
Od čoho závisí výška účtu
Každá spoločnosť má vlastný spôsob výpočtov za úhradu tepla a nie je ochotná prezrádzať podrobnosti o koeficiente. Je však možné ovplyvniť aspoň účty za teplo, to dokáže okrem počasia ovplyvniť každý z nás. Pamätajte, že miestnosti by sme nemali príliš prekurovať, pomôcť nám môže aj kvalitné zateplenie domu. Cez steny totiž uniká až 30 percent tepla. Podobne je to aj so strechou či s podlahou. Straty môžu spôsobovať aj staré okná, ak zvolíte nové drevené alebo plastové, pri bytoch môžete ušetriť až 40 percent. To isté platí aj o vchodových dverách. Treba si dať pozor napríklad aj na to, aby na radiátor s meračom nedopadalo silné svetlo z nejakého spotrebiča (merač môže „vybehnúť“ a stúpne nám účet).
Ako si odvzdušniť radiátory:
Pavol Sloboda, vodár-kúrenár
Pred spustením vykurovacej sezóny treba, aby technik skontroloval a vyčistil kotol, zmeral spaliny či tlak v systéme. Urobiť to musí každý vlastník alebo správca minimálne raz do roka. Až následne môžu ľudia pristúpiť k odvzdušeniu. Pripraviť by sme si mali väčšiu nádobu, množstvo vody nás môže totiž prekvapiť. Kľúčom otvoríme prívod a spiatočku. Ak idú z ventilu bubliny, musíme počkať, až kým nepotečie prúd vody.
Ako ušetríte na kúrení?
- Prispôsobte teplotu miestnosti svojim potrebám a účelu miestnosti. Kúrenie v noci a pri dlhšej neprítomnosti stlmte.
- Vetrajte nárazovo a viackrát za deň.
- Radiátory pravidelne odvzdušňujte. Vzduch vo vyhrievacom okruhu môže náklady na kúrenie zvýšiť až o 15 %.
- Pred radiátor nestavajte nijaké predmety ani nábytok a závesy prispôsobte výške radiátora.
- Rolety alebo závesy v noci zaťahujte.
- Radiátory sú často zle izolované. Dodatočná izolácia pomocou fólie je účinná, jednoducho sa inštaluje a odráža teplo do miestnosti.
- Niekedy sa môže vyplatiť aj výmena vykurovacieho systému - moderné zariadenie šetrí vďaka vysokému stupňu účinnosti životné prostredie i peňaženku.