Tvrdia, že s tým, aby ich tváre odstrašovali fajčiarov, nikdy nesúhlasili. Čech Pavel Vrána (53) uviedol, že fotka musela vzniknúť počas jeho pobytu v nemocnici v Budějoviciach. Nemec Harald Molter (54) sa už obrátil na právnika a vdova po Rakúšanovi Franzovi Wegererovi († 59) Johanna je zhrozená, pretože jej manžel nikdy nefajčil a kampaň Európskej únie chce žalovať. Hovorkyňa Európskej komisie potvrdila, že prípady evidujú, ale na fotografie majú autorské práva a chcú chrániť súkromie zobrazených osôb. Dodala, že muž na krabičkách je nemeckej národnosti.
Čech Pavel Vrána (53): Ľudia si myslia, že som mŕtvy!
„Som rozčúlený. Oni zo mňa urobili na tých cigaretách mŕtvolu. Spoznalo ma na tej fotografi i niekoľko stoviek ľudí. Volajú mi odvšadial, veď som celý život jazdil po stavbách po celej republike,“ rozčuľuje sa Pavel Vrána v rozhovore pre český denník Blesk. Podľa neho mala fotografi a vzniknúť v Budějoviciach, kde bol napojený na prístroje a hadičky. „Všade, kam prídem, si zo mňa robia srandu, niektorí si mysleli, že som mŕtvy,“ pokračuje s tým, že sa naozaj 29. februára 2009 druhýkrát narodil, keď spadol zo šietich metrov na hlavu a dopadol na betón. Práve z doby, keď mal prasknutú lebku a ležal tri mesiace v nemocnici, mala vzniknúť spomínaná snímka.
Nemec Harald Molter (54): Som to na 99,9 percenta ja
Ďalším, kto sa na rovnakom obrázku s varovaním pred rizikami fajčenia spoznal, je aj Nemec Harald Molter. „Nepochybujem o tom, že vznikla po mojej operácii nádoru na mozgu v roku 2001. Som si na 99,9 percenta istý, že vznikla v nemocnici v Hamburgu,“ povedal pre nemecký Bild. Keď zistil, že je na krabičke, ostal v šoku a obrátil sa na ústredie spotrebiteľov v Saarbruckene a na svojho právnika s tým, že boli poškodené jeho osobné práva. „Všetko sa udialo bez môjho vedomia a môjho súhlasu,“ pokračuje s tým, že stále neverí tomu, že sa jeho tvár šíri na rôznych značkách cigariet po celej Európe.
Rakúšan Franz Wegerer († 59): Nikdy nefajčil
"Môj manžel bol celý život nefajčiar a teraz toto,“ povedala s plačom a pobúrením Johanna Wegerer pre rakúskeho Kuriera-a. Ona aj 130 miestnych obyvateľov sú si istí, že na krabičke je jej zosnulý partner Franz. Fotografi a podľa nej vznikla 5. februára 2015, keď jej manžel zomrel na mozgový nádor vo viedenskej nemocnici. „V tomto stave s rovnakým dýchacím prístrojom si ho pamätám, ako ležal v nemocinici. Veľmi trpel a teraz dúfam, že konečne naša rodina nájde pokoj,“ pokračovala Johanna, ktorá si už niekoľko týždňov dopisuje s Európskou komisiou. „Po vykonaní prešetrenia danej veci môžeme konštatovať, že obrázok, ktorý varuje pred škodlivosťou fajčenia, nebol vyhotovený u nás,“ bráni sa viedenská nemocnica.
Poškodený môže žiadať desaťtisíce eur
Juraj Bizoň, právnik
„Rozhodne ide o neoprávnený zásah do súkromného života osôb, ktorých podobizne boli zneužité. Či sa môžu domáhať náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, závisí od toho, aké následky v súkromnom živote zásah spôsobil,“ povedal právnik Juraj Bizoň. Okrem toho tiež uviedol, že ak by boli následky intenzívne, môže sa poškodený reálne domáhať náhrady nemajetkovej ujmy do výšky 30-tisíc eur. „Ak by chcel túto náhradu maximalizovať, mohol by podať žaloby aj v iných štátoch, v ktorých nemá bydlisko. V prípade, ak dotyčný medzičasom zomrel, pozostalí sa môžu v rámci takzvanej postmortálnej ochrany domáhať už len morálneho zadosťučinenia.