Rozsiahly medzinárodný experiment odhalil, že to je síce pekná teória, no neopiera sa o prax. Ľudia, ktorí používajú podobné prístroje, aplikácie a software nezvýšia aktivitu natoľko, aby to malo akýkoľvek vplyv na ich zdravie.
Štúdie s týmto záverom publikoval medzinárodný tím vedcov, ktorý sledoval osemsto ľudí počas jedného roku využívania podobného zariadenia. Vedci merali počet krokov za deň, ale tiež ich fitness režim, mieru pohybu, cvičenie, váhu, krvný tlak, kondíciu, dýchanie a obehovú sústavu. Vždy na začiatku, v polovici a na konci experimentu. Tretina osôb dostávala peniaze za zvýšenie aktivity, tretina bola motivovaná charitou a posledná tretina nebola motivovaná ničím.
Len osoby, ktoré dostávali za počet krokov peniaze zvýšili v prvej polovici roku svoju fyzickú aktivitu. Po roku boli späť na rovnakej úrovni pohybových aktivít ako pred začiatkom štúdie. Nemotivovali ich teda ani finančné výhody. Najväčšie zvýšenie aktivity medzi začiatkom a koncom štúdie preukázali jedinci, ktorí neboli ničím motivovaní (peniazmi ani charitou). Lenže u nich bolo navýšenie tak mierne, len 16 minút týždenne, že nedošlo k žiadnej zmene v celkovej kondícii. Inými slovami to neprispelo nijak k zlepšeniu zdravia.
"Nenašli sme žiadne dôkazy, že by podobné zariadenie podporilo chudnutie alebo zlepšilo krvný tlak, či kondíciu srdca a dýchanie. Používať pri cvičení merače je stále populárnejšie. Naše závery dokazujú, že nebudú v žiadnom prípade zázračným liekom na rastúci počet civilizačných chorôb," tvrdí autor výskumu profesor Eric Finkelstein.