Dohodlo sa na tom ministerstvo spravodlivosti s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny v reakcii na medializovaný prípad odobratia malého Marca. Novela vyhlášky účinná od júla posilnila postavenie sociálnych pracovníkov v celom procese.
Poslancov Národnej rady SR o tom informovali ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) a minister práce Ján Richter (Smer-SD). Výbor vzal ich správu o prípade maloletého chlapca a návrhu systémových opatrení, ktorú vypracovali spoločne s rezortom školstva, na vedomie. „Máme novú vyhlášku, ktorá vykonáva nové procesné kódexy účinné od 1. júla. My si myslíme, že každý výkon rozhodnutia by mal byť pripravený po dohode s kuratelou, zákon aj právna úprava to predpokladá. Právna úprava je nastavená tak, že dá sa s citom reagovať na každú situáciu,“ uviedla Žitňanská.
Rovnako významné sú podľa nej nelegislatívne opatrenia. Rezorty sa dohodli a začínajú praktizovať spoločné vzdelávanie – školenia sudcov, vyšších súdnych úradníkov a sociálnej kurately. Súčasťou vzdelávania má byť aj praktický tréning konkrétnych situácií. „Aj tie zručnosti sú dôležité, ale aj výmena poznatkov a skúseností. Je dobré, keď títo ľudia spolu vedia komunikovať,“ zdôraznila ministerka.
Richter vie podľa vlastných slov garantovať, že sa už nezopakuje prípad podobný odobratiu Marca. „Sociálny pracovník bude mať ďaleko väčšie právo a postavenie hovoriť nielen k systému odobratia, ale aj k príprave, ako má ten akt prebiehať. Ja som presvedčený, že aj ďalšie vzdelávacie aktivity sú veľmi dôležité s nácvikom možného postupu pri takýchto nepríjemných udalostiach, ktoré život prináša,“ konštatoval.