Verejnosť sa s ním môže rozlúčiť už v stredu na Bratislavskom hrade. Vláda vytvorila špeciálnu komisiu na zorganizovanie pohrebu. Vo štvrtok bude v priebehu dňa od ôsmej ráno do piatej popoludní zároveň aj štátny smútok. Hlavnou otázkou je, či pozvú aj Vladimíra Mečiara.
Na organizácii pohrebu sa najviac zapotia protokolisti. Tí musia dať hlavy dokopy a pozvať všetkých, ktorí na takúto poslednú rozlúčku patria. Podľa českého odborníka na protokol Jaroslava Špačka by v prípade Michala Kováča nemali chýbať hlavy okolitých štátov z Kováčových prezidentských čias. Do úvahy pripadajú bývalí poľskí prezidenti Lech Walesa a Alexander Kwasniewski a ukrajinský prezident Leonid Kučma. Ostatní prezidenti z toho obdobia sú už nebohí.
„Samozrejme, nesmú chýbať terajší politickí predstavitelia minimálne okolitých krajín a slovenská politická reprezentácia,“ dodáva Špaček, bývalý hovorca českého prezidenta Václava Havla, ktorý aj spoluorganizoval jeho pohreb. Ako však upozorňuje, posledné slovo má v každom prípade rodina Michala Kováča. „Oni si musia povedať, s čím súhlasia a s čím nie,“ dodáva.
Expremiér je otázny
Práve rodina môže preriediť zoznam pozvaných hostí. „Otázne je, či pozvať aj politikov, s ktorými zosnulý prezident nevychádzal dobre,“ hovorí Špaček. V tomto prípade ide najmä o Vladimíra Mečiara a členov jeho vlády z rokov 1994 - 1998, ktorí Kováčovi doslova škodili. Kováč bol stále presvedčený, že to bol práve Mečiar, ktorý stál v pozadí únosu jeho syna do Rakúska. Aj z dôvodu Mečiarových amnestií sa prípad nikdy riadne nevyšetril.
Ako však Špaček dodáva, pohreb je miestom odpúšťania či spájania, preto by mali ísť staré spory bokom. „Ja by som ich pozval, aby sa sami rozhodli, či prídu, alebo nie,“ uviedol Špaček. Pripomína pritom, že pohreby sa vždy nesú v pokojnej a dôstojnej atmosfére, preto ani veľmi nie je priestor na nejaké škandály. „Hlavné je, aby všetko logisticky fungovalo,“ uzatvára Špaček.
Z Hradu do paláca
Kancelária prezidenta zverejnila aj predbežný itinerár. Pre verejnosť bude pripravený priestor na Bratislavskom hrade už v stredu. „Vo štvrtok bude na Hrade prebiehať prvá časť štátneho pohrebu, odtiaľ sa smútočný sprievod spolu s rakvou presunie cez Palisády do Prezidentského paláca. Zádušná svätá omša bude v Dóme svätého Martina. Rodina sa s Michalom Kováčom rozlúči na súkromnom obrade na Ondrejskom cintoríne v Bratislave,“ uviedol hovorca kancelárie prezidenta Roman Krpelan.
Koho zavolajú
- rodinu a priateľov zosnulého
- zahraničných politických súčasníkov Michala Kováča
- terajších predstaviteľov okolitých krajín
- terajších ústavných činiteľov
- významné osobnosti zo Slovenska a z Česka
- slovenských politických súčasníkov z čias jeho prezidentovania
Kde sa bude konať pohreb
- v stredu bude rozlúčka pre verejnosť na Bratislavskom hrade
- štvrtok bude oficiálna ceremónia na Hrade a potom v Prezidentskom paláci
- zádušná omša bude v Dóme sv. Martina
- pochovajú ho na Ondrejskom cintoríne v Bratislave