Primár Tomáš Šálek (62) sa k braniu peňazí od pacientov dokonca aj priznal. Korupciu netreba nechávať nepovšimnutú a určite ju treba nahlásiť. Problém je najmä vtedy, ak si úplatok vypýta samotný lekár. Čo sa považuje za dar, poďakovanie a kam sa obrátiť s ohlásením korupcie?
Okrem zdravotníctva funguje úplatkárstvo napríklad v školstve. Podplácanie najviac funguje na vysokých školách a iniciatívu tu preberajú najmä samotní študenti. Ministerstvo spravodlivosti v prvej polovici tohto roku usvedčilo jedenásť ľudí z trestného činu prijímania úplatku. Naopak, z podplácania súd uznal za vinných štyroch.
Podplácanie podľa zákona
- peňažné dary
- cenné predmety
- rekreačné pobyty
- debničky s ovocím
- kartóny vína
- iné menšie či väčšie darčeky
Prečo ich ľudia dávajú
- aby bolo o mňa/rodinného príslušníka dobre postarané
- urýchlenie termínu operácie/vyšetrenia
- aby ma vyšetril alebo operoval vybraný lekár
Oblasti, kde kvitne korupcia
- zdravotníctvo
- súdy a prokuratúra
- ministerstvá a politické strany
- polícia
- stavebné úrady
- inšpektori
- súkromné firmy
- daňové úrady
- samospráva
- školstvo
Čo robiť v prípade korupcie?
Ak ste boli svedkom alebo od vás pýtali úplatok, treba to nahlásiť na políciu alebo prokuratúru. Spíšu s vami trestné oznámenie a rozhodnú, či sa začne trestné konanie. K oznámeniu nemusíte prikladať žiadne dôkazy. Svoje podozrenie môžete oznámiť aj telefonicky na čísle +421/2/888 91 816 alebo mailom na antikor@justice.sk.
Názory odborníkov sa líšia
Zákon hovorí jasne
Pavel Nechala, Transparency International Slovensko
Na základe Trestného zákona môžeme pojem úplatok vymedziť jednoducho ako akúkoľvek neoprávnenú výhodu. Táto výhoda môže mať majetkový, ale aj nemajetkový charakter. Vždy treba zvážiť aj poskytovanie obľúbených „drobností“ a „pozorností“, pretože aj toto sa môže v určitom prípade vnímať ako úplatok. V oblasti verejného sektora, teda v zdravotníctve aj v školstve, takéto poďakovanie nemožno tolerovať.
Dôležité je, ako rozhodne súd
Peter Bubla, Ministerstvo spravodlivosti SR
Nie je žiadne presne dané záväzné pravidlo, ktoré by určovalo, čo je a čo nie je úplatok. Vždy to závisí od konkrétnej situácie, v ktorej dar lekárovi alebo učiteľovi dáte. V nadväznosti na ňu je to už potom vec posúdenia kompetentných orgánov činných v trestnom konaní a následne súdu.
Je rozdiel medzi podplácaním a darom
Slavomír Slávik, advokát
O trestný čin ide v prípade, ak osoba poskytla niekomu úplatok za tým účelom, že táto druhá osoba využije svoje postavenie, zamestnanie alebo funkciu na to, aby vykonala to, o čo ho úplatkár žiada. Dôležitá je aj skutočnosť, že úplatok musí byť poskytnutý predtým, ako má druhá osoba takýto skutok vykonať. Ak by bolo plnenie poskytnuté až po tom, ako druhá osoba skutok vykoná, išlo by už o dar, a nie o podplácanie.
Peňažné dary do ambulancií nepatria
Stanislava Luptáková, Ministerstvo zdravotníctva SR
Akékoľvek podmieňovanie zdravotného výkonu peňažným darom je jav, ktorý do zdravotníckych zariadení nepatrí. Každý lekár musí svojmu pacientovi zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť, ktorú si jeho zdravotný stav vyžaduje. V prípade, ak u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pacient platí poplatok, lekár je povinný dať mu účtenku, kde je uvedený dôvod a výška platby.