Exkluzívny prieskum agentúry Stem/mark pre spoločnosť Home Credit ukázal, ako partneri pri riešení tohto problému postupujú.
V dnešnej dobe sa rozpadajú približne štyri manželstvá z desiatich. Preto Slováci čoraz častejšie už pred sobášom myslia na zadné vrátka. Prieskum ukázal, že takmer 60 percent nezosobášených Slovákov je za to, aby sa na financovaní spoločných vecí podieľali rovnakou mierou. „V drvivej väčšine sú majetkové dohody medzi partnermi len v ústnej forme. Nájde sa však aj 12 percent takých, ktorý to majú ošetrené aj v zmluve,“ vysvetlil Jan Holoch zo spoločnosti Home Credit.
Väčšina párov sa dohodne
Pri kupovaní spoločnej veci do domácnosti sa pätina nezosobášených párov dohodne čo s ňou v prípade rozchodu. Podľa prieskumu tri štvrtiny párov sa dokážu dohodnúť, kto si vec ponechá. „Keď prišlo na delenie majetku ako je auto, práčka či televízor, ktoré sa nedajú rozdeliť, partneri boli nútení sa finančne vyrovnať,“ uviedol Holoch. Ako dodal, len šesť percent párov sa nedokázalo dohodnúť a tak delenie ich majetku musel vyriešiť súd.
Problémy začínajú pri veciach drahších ako 200 eur
Pre niektorých sú otázky hmotných statkov nepodstatnou záležitosťou. Až 40 percent ľudí pri nákupe akýchkoľvek vecí nerieši, kto si ich nechá po rozchode. Pri štyroch z desiatich je hraničnou čiastkou, kedy by riešili vyrovnanie sa s majetkom pri rozchode suma nad 200 eur. Rozdiel je aj medzi pohlaviami. „Zatiaľ čo spoločnú kúpu nehnuteľnosti preferuje 60 percent žien, v prípade mužov je to len necelých 50 percent,“ uzavrel Holoch.