Tam ho z Bratislavského hradu prevezú na lafete delostreleckej húfnice, na akej svoju poslednú cestu absolvoval aj československý prezident Ludvík Svoboda. Už je definitívne jasné, že na rozlúčke sa nezúčastní dlhoročný nepriateľ exprezidenta Vladimír Mečiar.
Od štvrtkového rána bude Slovensko smútiť. Verejnosť bude mať možnosť rozlúčiť sa s prvým prezidentom Slovenskej republiky Michalom Kováčom. Neplatí to však úplne pre každého. Niekdajší Kováčov spojenec a neskôr jeden z najväčších nepriateľov expremiér Vladimír Mečiar pozvánku na štátny pohreb nedostal. Podľa informácií Nového Času si pozostalá rodina jeho prítomnosť na poslednej rozlúčke neželá. Michal Kováč síce najskôr patril k ľuďom, ktorí dostali Mečiara na čelo krajiny, no neskôr sa stal symbolom boja proti jeho režimu.
Spor medzi premiérom a prezidentom vyvrcholil v okamihu, keď skupina mužov uniesla jeho syna Michala Kováča do Rakúska. Z policajného vyšetrovania vyplynulo, že za únos boli zodpovední príslušníci SIS pod vedením Ivana Lexu. Avšak na základe amnestií, ktoré udelil Mečiar ako zastupujúci prezident, vinníci incidentu potrestaní neboli.
Rovnaké pocty ako Havel a Svoboda
Truhlu s telom prezidenta Kováča vo štvrtok prevezú na lafete delostreleckej húfnice z fondu Vojenského historického múzea. Na rovnakom type prevážali aj telo československého prezidenta Ludvíka Svobodu v roku 1979. „Prevoz telesných pozostatkov na lafete s patričnými vojenskými poctami zodpovedá historickým tradíciám bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale aj spôsobu vzdania úcty v iných krajinách,“ vysvetlil hovorca prezidentskej kancelárie Roman Krpelan.
Počet hostí ani ich zloženie prezradiť nevedel, pretože sa zloženie smútiacich neustále mení. Delostreleckú lafetu zahalenú štátnou vlajkou použili aj pri pohrebe Václava Havla, Tomáša Garrigua Masaryka či poľského prezidenta Lecha Kaczyńského.
Chcú zrušiť amnestie
Po pol roku sa v parlamente budú zaoberať zrušením Mečiarových amnestií. Návrh predloží poslanec Obyčajných ľudí Ján Budaj. „Michal Kováč bol prvým prezidentom na svete, ktorého zastrašovali únosom syna, pričom čin bol vyšetrený a vinníci boli ochránení Mečiarovou amnestiou,“ vysvetlil. O zákone sa hlasovalo už v apríli, ale za jeho zrušenie bolo len 55 poslancov, keďže z vládnej koalície ho podporil iba Most.
Ako sa budú lúčiť s Kováčom
- Vo štvrtok o 12.00 hod. budú v Bratislave zvoniť zvony päť minút
- Okolo lafety budú pochodovať príslušníci Čestnej stráže
- Na záver smútočného sprievodu pôjdu tri vojenské útvary, 180 vojakov
- Omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský
- vystúpi sopranistka Simona Šaturová, prvé čítanie bude mať herečka Monika Hilmerová