Minister práce chce ľuďom obmedziť možnosť privyrábať si takýmto spôsobom. Firmy aj dohodári, vrátane uchádzačov o zamestnanie to vraj zneužívajú. Ako funguje práca na dohodu? Čo ešte sa môže zmeniť?
Človek v evidencii úradu práce môže na dohodu zarobiť najviac 75 percent životného minima. Už od júla 2013 to predstavuje 148,57 eura mesačne. Ak zarobil viac, musí to preukázať úradu práce. Úrad potom začne voči nemu konať a z evidencie ho vyradí.
Štát chce obmedziť prácu na dohodu u jedného zamestnávateľa. Ministerstvu práce prekáža, že firmy a dohodári takýmto spôsobom obchádzajú riadny pracovný pomer. Návrh zatiaľ nemá konkrétne parametre, ale je jasné, odkiaľ vietor fúka. „Nemôže sa stávať, že zamestnávateľ nahlási voľné pracovné miesta, úrad práce mu pošle uchádzačov o zamestnanie, ktorí v tej firme robia niekoľko rokov na dohodu, on ich odmietne a znova si ich ďalej drží na dohodu,“ vyhlásil nedávno minister práce Ján Richter (Smer).
Asi 40-tisíc ľudí na úradoch práce si privyrába na dohodu. Aj keď si môžu zarobiť len 150 eur mesačne, z evidencie nezamestnaných sa neponáhľajú. Štát im platí odvody do zdravotnej poisťovne a nik ich nenúti zamestnať sa. Výkonná riaditeľka McROY Jobliner Jana Mesárová tvrdí, že už voči nim treba zakročiť. „Možnosť privyrábať si na dohodu popri poberaní dávok ich motivuje k tomu, aby odmietali normálne zamestnanie,“ dodáva Mesárová.
Výkonná riaditeľka McROY Jobliner Jana Mesárová: Tri možné zmeny
1. Obmedziť možnosť poberať dávky a popritom si privyrábať na dohodu.
2. Obmedziť možnosť odmietať beztrestne (bez vyradenia z evidencie) vhodné zamestnanie. Mnoho ľudí totiž odmietne prácu na plný úväzok, pretože mu stačia príjmy z dohody, ktorá je iba zásterkou klasického pracovného úväzku (napr. pre dochádzanie človek odmietne plnohodnotnú prácu vo vedľajšom okrese len preto, že niekde robí na dohodu a to mu stačí).
3. Obmedziť zamestnávanie „pro forma“.
Veľa ľudí totiž prijme pod hrozbou vyradenia z evidencie prácu a potom sa snažia, aby ich prepustili. Niekedy už po týždni sú späť na úrade práce a robia na dohodu. Ak by ale tí, ktorí boli prepustení pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny, neboli vždy automaticky a bez problémov zaradení späť do evidencie, museli by si viac vážiť prácu a nemohli by sa zamestnávať cez formálne dohody.
Koľko si nezamestnaní môžu privyrobiť?
Človek v evidencii úradu práce môže na dohodu zarobiť najviac 75 percent životného minima. Už od júla 2013 to predstavuje 148,57 eura mesačne. Ak zarobil viac, musí to preukázať úradu práce. Úrad potom začne voči nemu konať a z evidencie ho vyradí.
Zrušia im odvody?
Od roku 2013 sa aj z odmeny za prácu na dohodu platia odvody. Ak máte pravidelný príjem z práce na dohodu, platíte rovnaké odvody ako zamestnanec. Sociálne a zdravotné poistenie z vašej odmeny ukrajuje 13,4 percenta. Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna (Most-Híd) naznačuje, že sa to môže zmeniť. Zatiaľ nie je jasné, čo to znamená, jednou z možností je zrušenie odvodov. Sociálna poisťovňa eviduje okolo 460-tisíc dohôd.