Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na irackých a amerických predstaviteľov. Mósul s 1,5 milióna obyvateľov je sídlom samozvaného kalifátu Islamského štátu na severe Iraku od roku 2014 a militanti robia v týchto dňoch komplexné prípravy, aby zabránili irackej armáde, podporovanej koalíciou pod vedením Spojených štátov, naspäť dobyť mesto.
Bitka o Mósul, očakávaná niekedy v priebehu tohto mesiaca, pomôže zaistiť budúcnosť Iraku. Avšak aj keď Islamský štát odtiaľ vyženú, je tu skutočné riziko, že vypukne násilie medzi odnožami islamu. A to najmä v prípade, že v tomto prevažne sunnitskom meste bude po ofenzíve vysoký počet civilných obetí. Obyvatelia sú navyše obozretní voči irackej šiitskej vláde a šiitským polovojenským oddielom, od ktorých vláda závisí.
Džihádisti - ktorí vpadli do Mósulu pred dvoma rokmi a takmer nikto sa im nepostavil na odpor, keďže irackí vojaci ušli - nastražili výbušniny na piatich mostoch mesta, pripravili autá naložené výbušninami a tiež samovražedných bombových útočníkov, ale posilnili aj prieskumnú činnosť. Prostredníctvom telefónu alebo sociálnych médií to pre Reuters uviedli štyria obyvatelia mesta. "Pripravujú sa na zákopový boj o Mósul. Sú opatrnejší, holia si brady, aby sa mohli zamiešať medzi miestnych obyvateľov, a neustále presúvajú svoje sídlo," povedal bývalý iracký minister financií a zahraničných vecí Hošjár Zebarí.