Zomrel 5. októbra 2016 vo veku 86 rokov na zlyhanie srdcovej činnosti. So zosnulým exprezidentom sa Slovensko rozlúči štátnym pohrebom vo štvrtok 13. októbra. V tento deň bude na Slovensku od 08.00 do 17.00 h štátny smútok.
TASR v dokumentačnom materiáli prináša prehľad dobovej tlače, v ktorej sú zachytené prvé hodiny Michala Kováča vo funkcii prezidenta SR.
"...už od 10. hodiny predpoludním sa začali napĺňať priestory bratislavskej Reduty. Svoje miesta zaujali ministri vlády so svojimi manželkami a manželmi, poslanci NR SR, predstavitelia ústredných štátnych orgánov, členovia diplomatického zboru, zástupcovia cirkví, školstva a ďalší hostia. Na balkóne sa zišli blízki príbuzní a rodáci Michala Kováča z Ľubiše, okres Humenné, a viac ako tri stovky akreditovaných novinárov...." - Denník SME, 3. marca 1993.
"...o 11. hodine za zvuku slávnostných fanfár z opery Svätopluk od Eugena Suchoňa vstúpil do siene prezident SR Michal Kováč v sprievode svojej manželky, predsedu NR SR Ivana Gašparoviča a premiéra slovenskej vlády Vladimíra Mečiara. Slávnostné zasadnutie otvoril Ivan Gašparovič. V prejave okrem iného zdôraznil, že prezident republiky je prvý medzi rovnocennými občanmi a stelesňuje vôľové a charakterové vlastnosti, mravnú bezúhonnosť a profesionálnu vyspelosť..." - Denník Práca, 3. marca 1993.
" ...Po krátkom príhovore Ivan Gašparovič požiadal Michala Kováča o zloženie prezidentského sľubu. S rukou položenou na Ústave SR Michal Kováč povedal: Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať Ústavu i ostatné zákony...." - Noviny Slovák, 3. marca 1993.
"... Slovenskú republiku sme založili ako moderný európsky štát s demokratickou ústavou. Všetci občania republiky bez ohľadu na národnosť, náboženstvo a politické presvedčenie majú rovnaké práva. Sloboda názoru, prejavu, šírenia informácií a zhromažďovania je a bude u nás nedotknuteľná. Ako prezident budem dbať o to, aby všetci považovali Slovenskú republiku za svoju vlasť a nikdy sa necítili vo svojej domovine ako cudzinci... (úryvok z inauguračného prejavu Michala Kováča) - Denník Národná obroda, 3. marca 1993.
"...Pred bratislavskou Redutou sa zhromaždil dav, ktorý zahrnul prezidenta M. Kováča ováciami, ale časť z neho využila chvíľu na to, aby vyjadrila svoju náklonnosť ministrovi Kňažkovi, babičky neskrývali svoju lásku k prezidentovi ČR Havlovi skandovaním „Nech žije Havel“, načo z inej skupiny prizerajúcich sa zaznela odpoveď 'ale v Prahe'..." - Denník Nový Čas, 3. marca 1993.
"...Na vyzdobenom nádvorí Bratislavského hradu Michal Kováč prevzal od vlajkonosiča čestnej vojenskej jednotky Armády SR prezidentskú štandardu a pripol ju na žrď. Potom mu čestná jednotka vzdala hold slávnostným pochodom. Následne splnomocnenec vlády I. Lexa odovzdal M. Kováčovi symbolický kľúč od brány hradu ako prezidentského sídla...." - Denník Pravda, 3. marca 1993.
"...popoludní sa Michal Kováč s manželkou a členmi rodiny zúčastnil na slávnostnej bohoslužbe Te Deum v bratislavskom Dóme sv. Martina. Bohoslužbu celebroval arcibiskup Ján Sokol – metropolita Slovenska za prítomnosti zástupcov ostatných cirkví. Po čítaní Písma svätého – Knihy múdrosti v podaní Gustáva Valacha arcibiskup prezidentovi požehnal..." - Slovenský denník, 3. marca 1993.
"...Hlave štátu prišli zablahoželať prezidenti susedných krajín Václav Havel (ČR), Árpád Göncz (MR), Thomas Klestil (Rakúsko) a Lech Walesa (PR), ktorí boli svedkami jeho inaugurácie. V krátkom rozhovore zazneli prísľuby úzkej spolupráce susediacich krajín v mene priateľstva a prosperity ľudí žijúcich v stredoeurópskom regióne..." - TASR, 2. marca 1993.
"..v mene slovenskej vlády zablahoželal Michalovi Kováčovi premiér Vladimír Mečiar. Uviedol, že všetci členovia kabinetu poznajú tak osobný, ako aj pracovný život M. Kováča a sú presvedčení, že urobí všetko pre blaho občanov tohto štátu. ..." - TASR, 2. marca 1993.
"...pri príležitosti inaugurácie prišla prezidentovi zablahoželať aj 19-členná delegácia z jeho rodnej obce Ľubiša, okres Humenné. "Žiadny dar sme mu nepriniesli, odovzdali sme mu len kvety a zaželali dobré zdravie, pevné nervy, silu, trpezlivosť a dobrú spoluprácu s vedúcimi predstaviteľmi politických strán," povedala Anna Hrínová z Ľubiše...." - TASR, 2. marca 1993.