V stredu naobed bolo na Bratislavskom hrade rušnejšie ako zvyčajne.
O dvanástej napoludnie sa otvorili dvere Rytierskej sály, v ktorej bola na katafalku položená truhla s telom prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča († 86) prekrytá slovenskou štátnou vlajkou. Po červenom koberci, pri ktorom stáli v pozore nastúpení členovia Čestnej stráže, k rakve pomaly prichádzala smútiaca verejnosť, aby sa prezidentovi poslednýkrát poklonila.
„Na pána prezidenta si spomínam s veľkou úctou a rešpektom, pretože to bol muž, ktorý v ťažkej dobe držal zástavu spravodlivosti a morálky,“ hovoril pod náporom emócií Michal Tínard, ktorý bol jedným z ľudí, čo prišli naposledy vzdať hold prvému prezidentovi Slovenskej republiky. Na červenom koberci, ktorý sa tiahol od vstupnej brány do Hradu až k Rytierskej sále, už pred dvanástou naobed čakali desiatky ľudí. „Pán prezident Kováč bol jediný, kto mi v mojej ťažkej životnej situácii finančne pomohol, preto mu patrí moja úcta,“ povedal Jozef Pěntka, ktorý si pred rakvou kľakol a venoval prezidentovi modlitbu.
Posledná rozlúčka, ktorá sa konala v stredu, bola predzvesťou štvrtkového štátneho pohrebu nášho prvého prezidenta. Medzi najvýznamnejšie zahraničné osobnosti, ktoré prisľúbili účasť, patrí český prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus. Chýbať nebudú členovia vlády, ani exprezidenti Schuster, Gašparovič a Kiska.
Pohreb na Ondrejskom cintoríne
Z Bratislavského hradu sa smútočný sprievod vydá na cestu Palisádami a bude smerovať do Prezidentského paláca. Tam sa uskutoční vojenský ceremoniál, približne o jednej popoludní by mali zaznieť čestné delostrelecké salvy.
Z Prezidentského paláca bude truhla prevezená do Dómu sv. Martina, kde sa bude konať zádušná omša. Práve na tomto mieste bude mať verejnosť poslednú možnosť rozlúčiť sa s prezidentom Kováčom. Príhovory tu prednesú Andrej Kiska, Dušan Kováč a Pavol Demeš. „Vo svojom prejave sa chcem dotknúť odkazu prezidenta a toho, čo sme prezidentovi dlžní,“ prezradil Kováčov riaditeľ odboru zahraničnej politiky Demeš trochu z toho, o čom chce vo svojom príhovore rozprávať.
Samotný pohreb na Ondrejskom cintoríne prebehne na želanie rodiny už bez účasti verejnosti a médií. Na mieste už má pripravené hrobové miesto ohraničené bielym štrkom. Na jednoducho vyzerajúcom pomníku bude mať napísané: „Dr.h.c. Ing. Michal Kováč, CSc. Prvý prezident Slovenskej republiky.“
Zástavu dali naopak
Začiatok poslednej rozlúčky s Michalom Kováčom († 86) sprevádzal menší škandál. Zástava umiestnená na rakve s telom exprezidenta v Rytierskej sieni Bratislavského hradu bola niekoľko desiatok minút otočená naopak. Oficiálna slovenská trikolóra hovorí o poradí farieb jasne - biela, modrá, červená. „Na pár minút prišlo k omylu, ktorý bol okamžite odstránený. Je to daň za neskúsenosť s prípravou štátneho pohrebu, ktorý sa uskutoční prvýkrát,“ vysvetlil hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Ako si spomínate na prezidenta?
Mal srdce na správnom mieste
Terézia Horňáčková, Bratislava
- Spomínam na pána prezidenta veľmi dobre, pretože mal cit, trpezlivosť, aj keď mu uniesli syna. Stál na pevných nohách a mal srdce na pravom mieste.
Ako jediný mi pomohol
Jozef Pěntka, Púchov
- Pán prezident Kováč mi ako jediný finančne pomohol, keď som bol v zlej finančnej situácii. Umrela mi manželka a mal som maloleté deti a on jediný mi peniaze poslal.
Patrí mu naša vďaka
Michal Tínard, Bratislava
- Na pána prezidenta si spomínam s veľkou úctou, pretože to bol muž, ktorý v ťažkej dobe držal zástavu spravodlivosti a morálky, to sa málokomu v živote podarilo.