Smútočný sprievod naň z Bratislavského hradu odprevadil exprezidentovu rakvu na lafete delostreleckej húfnice. Keďže exprezident Kováč bol zároveň aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl, čestná stráž sa s ním lúčila hymnou, minútou ticha aj 20 delostreleckými salvami z nábrežia Dunaja. Napokon mu vzdali hold zvolaním: „Sloboda a sláva, pán prezident!“ Jednotlivé pocty exprezidentovi a ich významy pre Nový Čas vysvetlila historička a etnologička Katarína Nádaská.
Čestná stráž
- Slávnostnú uniformu čestnej stráže dotvárajú insígnie štátu, biele rukavičky a pušky.
Vojenské pochody
- Na záver smútočného sprievodu pochodujú 3 vojenské útvary – po 60 vojakov z pozemných, vzdušných aj špeciálnych síl. Je to symbolické vzdanie cti.
20 delostreleckých sálv
- Ako najvyššiemu veliteľovi armády SR v čase jeho prezidentovania Kováčovi patria vojenské pocty, teda vypálenie čestných 20 delostreleckých sálv. Ide o prejav vojenskej úcty a cti.
Štátny smútok
- Keďže ide o úmrtie bývalého prezidenta SR, vláda vyhlásila štátny smútok. Obyčajne sa tomu prispôsobuje aj program verejnoprávnych médií a nekonajú sa ani búrlivé oslavy.
Zvony bili 5 minút
- O 12.00 hod. zvonili všetky zvony v Bratislave. Ide oprejav úcty obyvateľov štátu. O M.Kováčovi sa vedelo, že to bol veriaci človek a zvonenie zvonov odprevádzalo veriacich na ich poslednej ceste.
Vence z bielych ruží
- Biele ruže symbolizujú čestnosť, mravnú a morálnu odvahu. Sú symbolom vďaky a úcty k zosnulému prezidentovi.
Minúta ticha
- Minútou ticha si chceme uctiť zosnulú osobu a vyjadriť jej rešpekt. Nemala by však byť iba gestom, „ktoré sa patrí“ - ukrýva v sebe niečo viac, neuveriteľný odkaz...
Zaznela štátna hymna
Medzi štátne symboly patrí aj štátna hymna. Je to slávnostná a vlastenecká pieseň, ktorú určuje zákon. Na štátnom pohrebe slovenského prezidenta nesmie chýbať. Bol hlavou štátu a národa.
Vlajka spustená na pol žrde a čierna zástava
- To sú prejavy štátneho smútku v krajine.
Rakvu viezli na historickej lafete
- Prevoz pozostatkov na lafete delostreleckej húfnice s vojenskými poctami zodpovedá historickým tradíciám bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Počas smútočného sprievodu má byť zahalená štátnou vlajkou a ťahaná vojenským vozidlom.