Nigérijčana Anaya Humphreya Iloku (41) odsúdili za dovoz kokaínu na Slovensko. Prvostupňový súd mu vymeral trest 10 rokov, Nigérijčan sa voči verdiktu odvolal. Aký trest mu vymeral odvolací súd?
Nigérijčan tvrdí, že rozsudku prvostupňového súdu nerozumel a preto požiadal o pojednávanie s prekladom do jeho rodného jazyk Oba igbo. Senát bratislavského odvolacieho súdu márne hľadal tlmočníka do tohto nigériského jazyka. Preto sa v utorok pojednávalo v anglickom jazyku, ktorý je v Nigérii úradným jazykom.
V batožine Anaya Humphreya Iloku (41) z Nigérie, ktorý žije s manželkou a deťmi v Brne (ČR), colníci našli 1. apríla v Bratislave po jeho prílete zo španielskej Malagy aj gumenú rukavicu, akú používajú "hltači" drog. Z tela Nigérijčana v nemocnici vyšlo 14 kapsulí s kokaínom, ktorý mal na čiernom trhu hodnotu 13 až 19-tisíc eur. Prvostupňový súd Nigérijčana v lete poslal za mreže na 10 rokov. Obhajca Nigérijčana namietal zákonnosť zadržania svojho klienta na zastávke MHD pred bratislavským letiskom. "Úkony voči môjmu klientovi vykonávali colníci a policajti mimo letiska, a to bez prítomnosti obhajcu, tlmočníka a jeho náležitého poučenia," povedal obhajca. Prvostupňový súd Nigérijčana, ktorý doteraz nebol trestaný, poslal do väzenia na 10 rokov, pričom mu hrozil trest od 10 do 15 rokov. Obžalovaný sa voči verdiktu odvolal. Bratislavský druhostupňový súd v utorok odvolanie zamietol.
Drogy prevážajú kuriéri v tele už sedem rokov
Slovenskí protidrogoví policajti a colníci majú s nigérijskými kuriérmi drog skúsenosti už takmer sedem rokov. V roku 2009 na Slovensko priletelo viacero takýchto kuriérov, ktorí v tele ukrývali kokaín alebo heroín. Zvyčajne mali v žalúdku asi 70 kapsúl drogy. Kuriéri prichádzali na naše územie cez Prahu, kde prestupovali z leteckej linky z belgického Bruselu. Väčšine kuriérov naše súdy vymerali vysoké tresty. Prečo sa práve muži tejto jednej z najchudobnejších krajín sveta nechajú zlákať na špinavú a životu nebezpečnú prácu? Predovšetkým zo sociálnych dôvodov a s tým spojeným zúfalstvom.