Nebezpečný potenciál majú podľa neho hlavne navrátilci z radov džihádistov Islamského štátu (IS) a osoby, ktorým sa podarilo zabrániť vo vycestovaní z krajiny. Rakúsko eviduje celkovo 288 ľudí, ktorí vycestovali, aby sa zapojili do aktivít džihádistov, alebo im v tom zabránili, počet ďalších podobne orientovaných osôb však možno iba ťažko odhadnúť, povedal Gridling.
Za hlavné rakúske lokality, v ktorých dochádza k radikalizácii ľudí, označil popri metropole Viedeň ešte spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Štajersko. Naopak vo Vorarlbersku registrujú úrady iba menej ako desať takýchto prípadov, čo však neznamená, že by tam bdelosť mala byť nižšia, zdôraznil Gridling a pripomenul tzv. osamelých vlkov z teroristických akcií v Bavorsku, konkrétne vo Würzburgu a Ansbachu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry APA.
"Oči neslobodno zatvárať. Vývoj neslobodno prespať," formuloval dôrazne šéf inštitúcie, ktorá má nielen v názve i boj proti terorizmu. Rakúsko podľa jeho slov nie je imúnne voči cezhraničným nebezpečenstvám.
Gridling však popri aspektoch bezpečnostnej situácie v súvislosti s teroristickým ohrozením hovoril aj o rastúcom počte trestných činov xenofóbneho charakteru. "Slová a tóny, ktoré sme kedysi poznali iba z extrémistických okrajov spoločnosti, prenikli do jej stredu," poznamenal.