Spomedzi krajín Európskej únie sa tak ocitlo v druhej najlepšej kategórii spolu s Nórskom, Estónskom či Luxemburskom. Informoval o tom Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.
Úrad, ako politický gestor témy, vníma toto umiestnenie ako silný impulz v informatizácii krajiny. „Teší ma, že sa Slovensko dostalo v tomto rebríčku na tie najvyššie priečky. Musíme aj naďalej pracovať na otváraní ďalších dát vo vysokej kvalite, aby sme naštartovali inovačný potenciál našej ekonomiky. Používanie otvorených údajov výrazne pomáha transparentnosti a verejnej kontrole,“ uviedol vicepremiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Otvorené dáta sú údaje, ktoré štát voľne sprístupňuje a nedrží ich len vo svojich systémoch. Vďaka tomu ich môžu využívať aj tretie strany, ako napríklad neziskové organizácie či start-upy na tvorbu zaujímavých služieb a riešení – a to bez licenčných poplatkov. Takýmto spôsobom môžu byť redistribuované prakticky komukoľvek na svete.
Portál European data ocenil najmä slovenský Centrálny register zmlúv či Mapu kriminality a odporučil ich ostatným krajinám ako vzorové príklady hodné nasledovania. „Je to pre nás nepochybne dobrá vizitka,“ dodal Pellegrini.
Index skúmal tri oblasti otvorených dát: pripravenosť politík a pravidiel, stav a vyspelosť portálu a vplyv otvorených dát na spoločnosť. European data portal je iniciatíva, ktorú vytvorila Európska komisia. Momentálnym európskym lídrom v téme otvorených dát je Španielsko, nasleduje ho Francúzsko.