„Širšia oblasť lokality je tiež významným loviskom myšiaka lesného, jastraba veľkého, troch druhov sokolov a dvoch druhov orlov,“ dodal s tým, že sa na mieste boli pozrieť aj viacerí botanici nielen zo Slovenska, ale aj z Česka a Maďarska. Kunešovské lúky, ktoré pokrývajú plochu 144 hektárov a rozprestierajú sa v katastrálnych územiach obcí Kremnické Bane, Lúčky a mesta Kremnica, plánujú zaradiť do národného zoznamu území európskeho významu. Po ich zaradení bude na území platiť 3. stupeň ochrany prírody.
Kosatec sibírsky - Nachádza sa v Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii zraniteľný. Vyskytuje sa v nížinách na vlhkých lúkach a rašeliniskách. Je zákonom chránený. Za poškodenie a zničenie chránených rastlín a ich biotopov hrozí páchateľovi väzenie až na 5 rokov.
Vstavačovec májový - Rastie na vlhkých a slatinných lúkach, na prameniskách, vzácnejšie na lesných okrajoch a rúbaniskách. U nás sa vyskytuje roztrúsene na celom území, okrem Východoslovenskej nížiny. Ide o najhojnejší vstavačovec na Slovensku.
Vemenník dvojlistý - Možno ho nájsť v riedkych listnatých, zmiešaných i ihličnatých lesoch, v krovinách, na lúkach. Priťahuje najmä nočné motýle, pretože intenzívne začína voňať až večer a v noci. Je hodnotený ako zraniteľný druh orchidey. Ohrozený je pre likvidáciu biotopov.
Šafran karpatský - Vyskytuje sa len na Slovensku a v Poľsku. Najčastejšie ho možno nájsť na vlhkých lúkach a lesných čistinkách. Je zaradený do kategórie ohrozený druh, na vhodných lokalitách však vytvára mnohopočetné skupiny. Je zákonom chránený.
Pavstač hlavatý - Zákonom chránená rastlina, ohrozuje ju trhanie do kytíc či herbárov a poškodzovanie stanovíšť mechanicky i chemickými prostriedkami.