Jednoducho si nasadia špeciálne okuliare a vďaka aplikácii sa dostanú do virtuálnej reality, kde si môžu pozrieť ľudské telo v 3D podobe. Študent 6. ročníka lekárskej fakulty Tomáš Brngál (24) chce študentom medicíny pomôcť pri lepšom poznávaní ľudského tela. „Keď som sa prvýkrát zoznámil s virtuálnou realitou a okuliarmi (tzv. headsetom), tak som si uvedomil, že je to nový druh zážitku a interakcie človeka s počítačom, ktorý nám okrem iného dáva možnosť na lepšie priestorové pochopenie. Anatómia ako stavebný kameň medicíny, mi preto logicky prišla ako prvá voľba, keďže študenti mávajú často problém s priestorovým predstavovaním si jednotlivých štruktúr (svalov, kostí, nervov) a ich vzájomných interakcií.
V knihách sú tieto interakcie opísané slovami poprípade vyobrazené na obrázkoch, ale naša aplikácia im dáva možnosť pozrieť si tieto štruktúry v 3D priestore,“ prezradil o prvej myšlienke svojho projektu Tomáš. Medikovi spolu s jeho tímom trvá vývoj už viac ako dva roky. „Vyvíjame mobilnú aj počítačovú verziu. V prípade mobilnej si človek stiahne aplikáciu, ktorá bude o chvíľu už aj na stiahnutie zo storu, nasadí si okuliare, aplikácia sa spustí a jednoducho ju začne ovládať cez touchpad (dotykovú plochu). Môže si vybrať rôzne štruktúry, chytať ich aj rozoberať a má k nim aj anatomický popis. Myslím si, že je otázka dvoch, troch rokov, kedy mobily budú mať čip, vďaka ktorému sa budú dať štruktúry ovládať jednoducho rukou v priestore,“ vysvetlil medik.
V počítačovej verzii ovláda študent aplikáciu rukami pomocou špeciálnych ovládačov, ktoré spôsobujú zážitok veľmi podobný realite. „Študent zdvihne ruku s ovládačom a otočí ju, ako keby reálne v ruke otáčal napríklad kosť. Dáva mu to možnosť rýchlo sa dostať aj k hlbším štruktúram, vidieť ich v priestore, ale aj ich spätne zložiť, čo sa v pitevni už nedá,“ opísal revolučnú metódu. Vytvoriť náročnú aplikáciu nebolo jednoduché.
„Sme multidisciplinárny tím mladých ľudí. Môj parťák Miloš Svrček je študent informatiky s ktorým som túto aplikáciu začal pred 2 rokmi vyvíjať, dnes už máme v tíme 3 programátorov, 3D artistu, 4 dobrovoľníkov a spolupracujeme aj s vývojármi z Čiech,“Tomáš spomenul kolegov s tým, že čoskoro sa v škole chystajú pripraviť učebňu aj pre ostatných medikov. „Kedže náš vývoj je finančne veľmi náročný sme vďační spoločnostiam ako ESET, Svet Zdravia, Tax-Audit a Pixelfederation za podporu. Spoločnosť Samsung spolu s nadáciou Tatrabanky nám dodá do školy pár okuliarov a my do nich zadarmo vložíme náš softvér. Dúfame, že nám študenti poskytnú konštruktívnu kritiku, aby sme mohli aplikáciu správne vyladiť a spraviť ju čo najintuitívnejšou. Veríme, že následne pomôže medikom lepšie pochopiť anatómiu“ dodal na záver.
Ako to funguje
Na mobile:
- stiahnete si aplikáciu do mobilu
- nasadíte špeciálne okuliare (tzv. headset)
- aplikácia sa po spárovaní mobilu a okuliarov pustí samostatne
- telo skúmate pohybovaním cez touchpad, teda dotykovú plochu
Na počítači:
- aplikáciu nainštalujte do počítača
- nasadenie špeciálnych okuliarov
- aplikácia sa po spárovaní počítača a okuliarov pustí samostatne
- aplikáciu ovládate špeciálnymi ovládačmi