Napriek tomu, že sochu zatiaľ nikto z kompetentných v meste nechce, Bratislavský okrášľovací spolok sa nevzdáva a má s ňou veľké plány. Repliku sochy Márie Terézie sa rozhodol obnoviť Bratislavský okrášľovací spolok (BOS) a tretinový čiastočný model vytvorila profesionálna sochárka Martina Zimanová. Sochu predstavili v roku 2011 na Vajanského nábreží, no po mesiaci ju museli odstrániť. V centre ju nikto nechcel. Spolku sa podarilo vyzbierať 5 000 podpisov na osadenie sochy na Námestí Ľ. Štúra, to sa však zrealizovať nepodarilo.
Mária Terézia nakoniec skončila na dvore svojej autorky. „Socha je v záhrade vo Vrbovom. Teraz si ju obzrú odborníci z lejárskej firmy z Moravy a nacenia,“ uviedol Maroš Mačuha z BOS. Keď bude celá socha odliata z bronzu, po 95 rokoch by mala byť opäť prístupná verejnosti. „Na Vajanského nábreží je kruhový priestor, kde je vysadená zeleň, a uvažujeme, že by sme ju dali tam. Je to blízko pri korunovačnom pahorku, kde socha kedysi stála,“ doplnil. „O umiestnení sochy rozhodujú poslanci MZ Staré Mesto potom, ako sa k návrhu vyjadrí kultúrna komisia,“ uviedla hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.
Sochu rozbili
Na bývalom Námestí korunovačného pahorka za účasti prominentných hostí odhalili v roku 1897 sochu habsburskej panovníčky Márie Terézie. Jej autorom bol bratislavský rodák a najvýznamnejší sochár Uhorska Ján Fadrusz. V roku 1921 malo dôjsť k obnoveniu monarchie v Uhorsku, čo sa nepáčilo československým legionárom. Sochu rozbili a jej časti pohádzali do Dunaja.