Podľa jej slov je na to potrebné vyvinúť celonárodné úsilie. Neustále presúvanie zodpovednosti zo spolkovej na krajinskú úroveň nič neprináša, pretože občania by chceli vidieť výsledky, podčiarkla kancelárka. Merkelová pripomenula, že 60 percent z ľudí, ktorí prišli vlani do Nemecka, dostáva pozitívne rozhodnutie o žiadosti o azyl, tým by spolková republika mala čosi ponúknuť, podporiť ich, ale súčasne od nich aj vyžadovať konkrétnosti.
Tí odmietnutí by sa na území krajiny nemali zdržiavať, v čom Nemecko nebolo dôsledné už skôr ako prišla veľká vlna migrantov, pripustila kancelárka. Šéfka spolkovej vlády sa iba niekoľko dní po návrate z okružnej cesty po afrických štátoch opäť vyjadrila k situácii na čiernom kontinente. Rozvojové programy zo strany Nemecka by sa tam, kde v krátkom čase dôjde k zdvojnásobeniu počtu obyvateľov, mali koncertovať i na súkromný sektor.
Ešte pred príchodom kancelárky odmietli mladí kresťanskí demokrati požiadavky sesterskej Kresťanskosociálnej únie na stanovenie hornej hranice prijatých utečencov na 200 000 osôb. Podnet na hlasovanie o tejto otázke nenašiel medzi prítomnými väčšinovú podporu, informovalo internetové vydanie periodika Die Zeit. Naopak, prítomní podporili požiadavky na plynulejšie vyhosťovanie odmietnutých žiadateľov o azyl, na zákaz úplného zahaľovania tvárí, ako aj pre vytvorenie "jednoeurových" pracovných príležitostí pre nezamestnaných utečencov.
Pred dejiskom rokovania demonštroval asi tucet pravicových radikálov proti prítomnosti spolkovej kancelárky požadujúc jej zadržanie. Protestný míting ohlásila v uliciach Paderbornu aj euroskeptická a protiprisťahovalecká Alternatíva pre Nemecko (AfD).