Na Slovensku sa zdrží do pondelka, od nás bude cestovať do Prahy na ľudskoprávnu konferenciu Forum 2000. Hoci záujem verejnosti je obrovský, z najvyšších ústavných činiteľov sa s ním stretne len prezident Andrej Kiska (53).
Štrnásty dalajláma, občianskym menom Tenzin Gyatso, zavítal na Slovensko už po tretí raz. Naposledy tu bol v roku 2009, keď si prevzal cenu Nadácie Jána Langoša za boj o ľudské práva. Tak ako po minulé roky aj tentoraz ho na Slovensko pritiahli manželia Kissovci, ktorí v Šamoríne prevádzkujú At Home Gallery. „Cítili sme, že ak máme možnosť ho pritiahnuť, ľudia budú radi, pretože je to vzácny človek a môže nám priniesť múdre a zaujímavé myšlienky,“ hovorí Csaba Kiss. Dalajláma vystúpi v bratislavskej Aegon aréne, ktorá sa veľmi rýchlo vypredala.
Najvyšší tibetský duchovný po príchode pred hotel Devín, kde je ubytovaný, naznačil, o čom bude na prednáške hovoriť. „Mojou úlohou je upozorňovať na základné hodnoty. Tou je dobrosrdečnosť. S ňou prichádza aj pokoj v duši. A ten potrebujeme, lebo všade okolo nás je priveľa stresu, ľudia medzi sebou príliš súťažia,“ povedal novinárom. V nedeľu doobeda sa stretne so študentmi Univerzity Komenského. Tá mu pri jeho prvej návšeteve v roku 2000 udelila čestný titul Doctor honoris causa.
Vláda nemá záujem
Podľa informácií Nového Času sa s dalajlámom stretne prezident Andrej Kiska. Stretnutie by malo prebehnúť v nedeľu predpoludním, ešte pred dalajlámovou prednáškou. Členovia vlády však o rozhovor s tibetským exilovým vodcom neprejavili záujem. „Stretnutie s dalajlámom nie je v programe premiéra,“ napísala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová. Stretnutie s dalajlámom si tak nenechajú ujsť len niektorí poslanci NR SR ako Martin Poliačik či František Šebej. „Každé prijatie dalajlámu znamená protest zo strany Číny a zrejme sa vláda chce vyhnúť takejto konfrontácii s čínskou vládou,“ vysvetľuje politológ Ján Baránek.
Dalajláma a Slovensko
Prvýkrát navštívil tibetský duchovný vodca 14. dalajláma Slovensko v októbri v roku 2000. Na návštevu ho vtedy pozvala galéria At Home Gallery zo Šamorína. V tom čase mu bratislavská Univerzita Komenského udelila čestný titul Dr. h. c. Jeho druhá návšteva Slovenska bola v septembri 2009 na pozvanie Nadácie Jána Langoša. Vtedy prebral Cenu Jána Langoša za boj za ľudské práva a demokraciu vo svete.