Vyššie platové ohodnotenie v súvislosti s mierou využívania jazyka sa aktuálne týka vyše tretiny pracujúcich ľudí. Práve títo ľudia uviedli, že cudzí jazyk využívajú denne, keďže je komunikačným jazykom v ich spoločnosti a využívajú ho aktívne slovom a písmom. Zistenia pochádzajú z internetového prieskumu platového portálu Platy.sk, ktorý sa realizoval koncom augusta na vzorke 8634 zamestnancov.
Na slovenskom pracovnom trhu je jednoznačne najrozšírenejším cudzím jazykom angličtina. Až osem z desiatich ľudí s jazykovou znalosťou uviedlo práve angličtinu ako jazyk, ktorý ovládajú najlepšie. Nemčinu v práci využíva iba jeden z desiatich zamestnancov s jazykovou výbavou, pričom oveľa častejšie po nemecky rozprávajú staršie ročníky pracujúcich. Francúzštinu a ruštinu v práci využíva iba jedno percento ľudí.
"Zaujímavým zistením je, že platová úroveň ľudí, ktorí na Slovensku v práci využívajú nemčinu alebo francúzštinu, je približne porovnateľná s platovou úrovňou ľudí s angličtinou. Medzi týmito tromi jazykmi sme nezaznamenali výrazné platové rozdiely, " hovorí Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.
Ľudia, ktorí používajú cudzí jazyk každý deň, majú približne rovnaké zastúpenie v menších, stredných firmách ako aj vo veľkých korporáciách. Zamestnanci s aktívnym cudzím jazykom vo veľkých spoločnostiach majú vyšší priemerný plat ako zamestnanci v menších spoločnostiach. Podľa Draveckého tento fakt môže súvisieť aj s tým, že vo veľkých korporáciách sú omnoho častejšie zastúpené IT a technické pozície s nutnou znalosťou angličtiny. Z prieskumu vyplýva, že až polovica ľudí pracujúcich v odvetví informačných technológií využíva denne aktívne cudzí jazyk. V tomto odvetví je aj pomerne vysoká platová úroveň.
Ďalším významným odvetvím, kde až 26 % zamestnancov je v každodennom kontakte s cudzím jazykom, je automobilový priemysel. Významné zastúpene v skupine s aktívnym cudzím jazykom má aj doprava a logistika, strojársky priemysel, bankovníctvo a peňažníctvo.
Ovládanie cudzieho jazyka v práci sa v súčasnosti stalo samozrejmou výbavou naprieč všetkými úrovňami pozícií. Z prieskumu vyplýva, že cudzí jazyk aktuálne využívajú, či už intenzívne alebo sporadicky aj nižšie kvalifikovaní pracovníci, napríklad tretina kvalifikovaných robotníkov či zamestnancov v službách. Zatiaľ čo z úrovne administratívnych pracovníkov a kvalifikovaných pracovníkov netechnického zamerania sa cudzí jazyk využíva v 58-percentnej miere, u nižšieho a stredného manažmentu a kvalifikovaných technických pracovníkov je to 71 % a u top manažérov až 78 %.
Asi 40 % respondentov sa vyjadrilo, že na pracovné účely znalosť jazyka nevyužíva. Čo sa týka konkrétnych odvetví, tak najmenej sa cudzí jazyk využíva v oblasti zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, výrobe, stavebníctve, v štátnej správe a v oblasti bezpečnosti a ochrany.
V súčasnosti tvoria pracovné ponuky so znalosťou anglického jazyka 44-percentný podiel zo všetkých zverejnených ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk. Ponúk s nemeckým jazykom je 13 %, s maďarským jazykom je 1,4 % a francúzskym jazykom je 1 %. TASR informovala spoločnosť Profesia.