"Určite nejde o to, aby ľudia prestali svietiť úplne. Svetlo však možno nasmerovať len tam, kde ho potrebujeme a zbytočne ním neplytvať," povedal ČTK Ďuriš, ktorý sa zaoberá ekologickým svietením.
Ľudia a zvieratá boli totiž tisíce rokov zvyknutí na pravidelné striedanie svetla a tmy. Rýchlym rozvojom elektrického osvetlenia v druhej polovici 20. storočia však nastala prudká zmena, konštatoval Ďuriš. "Má to vplyv napríklad na vylučovanie hormónov," dodal.
Svietiť by sa preto podľa neho malo tak, aby svetlo dopadalo len na chodníky a cesty. "Pri pohľade z diaľky by sme tak nevideli rady pouličných lámp ako v súčasnosti, ale napríklad len samotnú cestu," opísal ideálne nasvietené mesto Ďuriš. Nie je to podľa neho len vzdialená vízia, pretože už v súčasnosti sa v niektorých európskych štátoch svieti úspornejšie. Príkladom sú vraj španielske Kanárske ostrovy a niektoré regióny Talianska, dodal.
Na zdravie by mali ľudia myslieť aj pri stavbe domu, tvrdí český odborník na ekologické domy František Kurtin. Najlepšie sú podľa neho prírodné materiály, ako drevo, hlina, či nepálené tehly. Dokážu dobre vyrovnávať teploty a vlhkosť medzi vonkajším a vnútorným prostredím a sú vraj aj trvácne. "Na rozdiel od asfaltových šindľov sa napríklad strecha porastená trávou cez deň neprehrieva a v noci tak prudko nechladne a aj preto vydrží dlhšie," povedal Kurtin.
Správnemu svieteniu ale aj výberu materiálov pri stavbe domov sa bude v sobotu venovať festivale Dych zeme v Šamoríne neďaleko Bratislavy. Okrem ekologických tém ponúkne aj ezoterické prednášky, meditácie a duchovné cvičenia.
Ľuďom vraj čoskoro začne chýbať tma
BRATISLAVA - Ľuďom vraj začne už v blízkej budúcnosti chýbať tma. Elektrické svietidlá totiž z miest takmer úplne vytlačili noc a to môže viesť k poruchám spánku, ale aj alergiám, varuje odborník Pavol Ďuriš.